A szakma "elmocsarasodásának" okát Kolossváry Ádám, a Merkantil Bank elnök-vezérigazgatója az értékesítési láncba beékelődött ügynöki rendszerben látja. Sokmilliárd forintjába kerül a bankoknak, hogy a hitelszerződéseket megszerezzék. Nem egy hitelintézet mérlegében az úgynevezett dealer-milliárdok költségként nincsenek elhatárolva, elszámolva, illetve nem láthatók a kihelyezett portfolió mögött megképzett értékvesztési tartalékok.
Az elmocsarasodásról a múlt év szeptemberében tartott kiselőadást a Nemzetközi Bankárképző Központ bankár klubjában a Merkantil első embere, így ismjétlésnek hatott sajnos - hiszen szinte semmi változás nem következett be - Kolossváry Ádám újabb megnyilatkozása 2005 április 14-én, amikor is a csoport pénzügyi teljesítményéről, valamint az autófinanszírozási piacról adott elő a sajtó munkatársainak. A múlt év szeptemberében és most is változatlanul valós tényként hangzott el az is, hogy a Merkantil Bank tulajdonosa, az OTP Bank Rt. egyszerűen nem fogadná el, ha nem képezne minden kihelyezés után tartalékot leánya, amelytől a jövedelmezőséget, a profitot elvárja, de a mindenáron való növekedésnek ellene van. Minden jel szerint ez a politika az, amelyik élesen megkülönbözteti az autófinanszírozási piac legtöbb szereplőjét, illetve a Merkantilt egymástól, látszólagosan az utóbbi kárára. Mivel az OTP-leány változatlanul nem vállal szerepet a magyar pénzügyi szektor mintegy 36 milliárd forintra rúgó jótékonykodásában, ennyivel dotálják a "többiek" a magyar autóértékesítést. Kolossváry Ádám is elismeri, hogy jutalékra szükség van, de az azért képtelenség, hogy ez úgy tegyen ki 36 milliárdot, hogy a tartalékképzésnek jóformán nyoma sincs.
A Merkantil Csoport, ha valóban lízing nevű pénzügyi szolgáltatást kíván nyújtani ügyfeleinek, akkor vagy idehaza gépeket, más termelőeszközöket, ingatlanokat lízingel, vagy a szlovák és a bolgár cégeire támaszkodik: azok ugyancsak valós lízinggel foglalkoznak. Idehaza azonban már nyoma nincs a gépjármű üzletágban a lízingnek, gyakorlatilag fogyasztási hitel az, amivel finanszírozzák a piac szereplői az ügyfeleket. Az OTP leánybankja mindenesetre jeles mennyiségről adhat számot így is, mivel 60 ezer jármű finanszírozása - 10,6 százalékos növekmény - szerepel a mérlegében, s a Merkantil Csoport egésze is 22 százalékos növekedés, 4,9 milliárd forint adózás előtti eredményt jegyez. A Merkantil esetében - talán ez sem véletlen - a piacival ellentétes tendencia a jellemző: esetükben nő az új kocsik eladása, s csökken a használtaké. Sokat mond a finanszírozók "veszélyzónájáról", hogy az ügyfelektől visszavett autók száma hogyan is alakul. Egy szerződésre 2003-ban 0,72, egy évre rá 0,86 postázott fizetési felszólítás jutott, 2003-ban ugyancsak egy szerződésre 0,2 szerződésfelmondás, 2004-ben már 0,26 szerepel a nyilvántartásban. A visszavétel két esztendeje 1956 autót érintett, tavaly 2877-et.Kolossváry Ádám egy évvégi jegybankelnöki előadásra, valamint az MNB tanulmányára hivatkozott: csak idő kérdése, hogy mikor kerül sor a lízingpiac konszolidációjára. A kockázat-, az értékvesztés növekedésével együtt nem növekszik, sőt semmilyen módon nem növekszik a tartalékképzés, az pedig nem elégséges "válasz" a piac szereplőitől, hogy a banki hátterű lízingcégeknél az anyabanknál amúgy tekintettel vannak a kockázatra. Az autóértékesítés finanszírozó rendszerének vélelmezett összeomlása nem fenyegeti a Merkantil Rt.-t - a csoport egésze és a Merkantil Car egyaránt jelentős tartalékot képez, a teljes állományt véve alapul 7,2 százaléknyit, azaz mintegy 12 milliárdot , továbbá "mindössze" 7,6 milliárd forintot szántak dealerek finanszírozására -, mégis nagyon szerencsétlen fejleménynek tartanák a krachot.
A Merkantil az idén már teljes egészében átvette a magyar Suzuki készlet- és ügyfél- finanszírozását, ez 40 ezer autóról szól és 20 milliárd forint kihelyezéséről. A magyar piacon 17 milliárd forintot képvisel a termelőeszközöz lízingelése, s a 2002-ben elindított ingatlanlízing üzletáguk az idén már nyereséget termel. A múlt év végén készült el a pénzügyi lízing konstrukcióval finanszírozott Eagle Ottawa Hungary gyártócsarnoka, irodája Szolnokon, s elkezdődött a budaörsi EuroBusiness Parkban épülő kutató-fejlesztő központ létrehozása is, a 2005 júliusi átadást követően a GE Hungary Medical Systems divíziója bérli majd a létesítményt.
A csoport mindenhová követi az anyabankot, s ez éppen a minap öltött testet abban, hogy a bolgár pénzintézetük megalakulhatott. A cégbírósági bejegyzés van már csak hátra, azaz gyakorlatilag "termel" a DSK Merkantil Leasing A. D. nevű pénzintézet, s várhatóan hasonló utat jár be, mint a 2004-ben a szlovák lízingpiacra lépett leánybank. Ez utóbbi pillanatnyilag már az ötödik helyet foglalja el a szlovákiai autófinanszírozásban.