A tavalyi tusványosi előadásában Orbán Viktor egy új fogalmat vezetett be. E szerint világrendszerváltás folyik, aminek eredményeként Ázsia lesz a világ új központja.
Ázsiában lesz, vagy talán már ott van a legtöbb pénz, ott lesznek a legnagyobb pénzügyi alapok, ázsiaiak lesznek a világ legnagyobb vállalatai, ott lesznek a legjobb egyetemek, a világ legjobb kutatóintézetei, legnagyobb tőzsdéi, ott lesz vagy már most ott van a legfejlettebb űrkutatás és a legfejlettebb orvostudomány.
A miniszterelnöki ideának semmi jele a világ gazdaságának kulcsfontosságú ágazatában. 2024. december 30-án az amerikai cégek adták a félvezető iparág globális piacának 71,5 százalékát, annak ellenére, hogy a legtöbb fejlett chipet valójában nem az Egyesült Államokban gyártják.
Amerika vezető szerepe a chiptervezés, a szellemi tulajdon (IP) és a szoftvereszközök terén szerzett szakértelemnek köszönhető. Ezek a területek adják az értéklánc jövedelmezőségének nagy részét.
Az Egyesült Államok után Tajvan rendelkezik a második legnagyobb részesedéssel a piaci értékben, nagyrészt a TSMC-nek köszönhetően.
A TSMC a világ vezető félvezető szerződéses gyártója, ami azt jelenti, hogy olyan chipeket gyárt, amelyeket más cégek (például az Apple) terveztek.
A TSMC 2024 végén billió dolláros céggé vált, mivel domináns helyre tett szert a mesterséges intelligencia, az 5G és az elektromos járművekhez való élvonalbeli chipek gyártásában.
A félvezetők újabb trillió dolláros céget kapnak
A Broadcom (Ticker: AVGO) nagy lendülettel zárta a 2024-es évet, miután decemberben kiadott egy kiváló eredményjelentést, valamint bejelentette legújabb együttműködését az Apple-lel egy mesterséges intelligencia chip gyártására.