Orbán Viktor és a szankciók

Lantos Csaba energiaügyi miniszterjelölt kinevezését megelőző bizottsági meghallgatásán hangsúlyozta, hogy az energiaipar beruházásai rendkívül költségesek, de Magyarországnak muszáj ilyen fejlesztéseket vállalnia. A kőolaj 90 százaléka, a földgáz 85 százaléka külföldről érkezik, és bár az áramszükséglet többségét fedezi a belföldi előállítás, az erőművek jelentős részben szintén külföldi nyersanyagokkal üzemelnek, ezekkel együtt az energetikai importkitettség meghaladja a 75 százalékot.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevesen értik és tudják, hogy Magyarország szankcióellenes politikája és Lantos Csaba mondatai mennyire összefüggnek. Orbán Viktor kormánya már 2010-ben meghirdette, hogy diverzifikálni kell Magyarország energiaellátását. Ennek lényege épp az lett volna, hogy az orosz energiafüggőségünk csökkenjen. Aztán nagy-nagy meglepetésre az égvilágon nem történt ez ügyben semmi. Sőt, a 2010-es kormányváltást követően, a második Orbán kormány létrehozott egy energetikai államtitkárságot azért, hogy Paks 2-re nemzetközi tendert írjanak ki. Érdeklődtek is amerikaiak, franciák, dél-koreaiak. Senki nem készült orosz technológiára, persze ők sem voltak kizárva. Aztán több mint 3 év munka után egyszer csak Orbán Moszkvába utazott és se szó se beszéd aláírta a Paks 2 szerződést a Roszatommal.

A titokzatos, hatalmas befolyású cég (Fotó: Elpaisonline.com)
A titokzatos, hatalmas befolyású cég (Fotó: Elpaisonline.com)

Akkor a szakma úgy érezte, hogy hátba támadták őket. Az egész olyan kádári volt. Ahogy annak idején Kádár János kiutazott Moszkvába ott megállapodott Brezsnyevvel, aztán hazajött és a képviselőknek utólag szolgalelkűen meg kellett szavazniuk azt, amiről korábban nem is tudtak. Ez esetben is ez történt. A fideszes és kdnp-s honatyák szemlesütve megnyomták a kötelező gombot Orbán hazaérkezését követően. Akkor számtalan konteó, összeesküvés-elmélet született, hogy vajon mi történt az egykori, keményen oroszellenes Orbánnal. Mi ez a 180 fokos fordulat? Volt olyan verzió, miszerint Putyin megfenyegette Orbánt, hogy a választási kampányban az akkor jól futó Jobbikot támogatja majd milliárdokkal. Aztán volt olyan verzió is, hogy Orbánt egyszerűen lefizette a Roszatom és minden egyéb pletyka is terjedt. A 100 százalékos igazságot nem tudni, de ennek a pillanatnak köszönhetjük mai energiafüggőségünket az oroszoktól, amiről Lantos Csaba beszélt. A kőolaj 90 százaléka, a földgáz 85 százaléka külföldről érkezik. Ezzel sakkot és mattot adtunk magunknak, amiből az egyetlen egérútnak a szankciók gyalázása bizonyult a kormány számára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo