Hiba volt függővé tenni Németországot az Oroszországban kitermelt földgáztól - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben az MTI beszámolója szerint. A kormányfő a Süddeutsche Zeitung című lap gazdaságpolitikai fórumán kiemelte, hogy hazája az Ukrajnát megtámadó Oroszországgal kapcsolatban "megtapasztalta, milyen az, amikor túlzott függőség alakul ki egy stratégiailag fontos erőforrás ellátásában.”
Ezt a hibát nem követjük el még egyszer – tette hozzá Olaf Scholz, rámutatva, hogy a beszerzési források bővítése, a diverzifikáció már elkezdődött.
A magyar kormány politikai kultúrájába nem fér bele egy olyan scholzi mondat, hogy elnézést kérjen valamiért, amit nagyon elrontottak. Ehelyett Brüsszel a hibás és a szankciók. Erről teljesen felesleges nemzeti konzultációt tartunk 8 milliárd forintért. Eközben Lantos Csaba energiaügyi miniszterjelölt kinevezését megelőző bizottsági meghallgatásán elmondja, a következő évek legfontosabb feladata az energiaszuverenitás feltételeinek megteremtése lesz. Hát ezt legkevesebb 12 évvel ezelőtt kellett volna elkezdeni, de talán még előbb, vajon mi gátolta ebben Orbán Viktort és elődeit? És most miért Brüsszel a hibás, hogy mindeddig nem tettük meg?
A szankciók nem okok, hanem okozatok. Az oroszok agressziójának következményei. A szankciókat senki nem szereti. Se a kormányok, se a vállalatok. Kicsit mulatságos is a bizniszről szinte mindent tudó nyugatot szankcióbarátsággal vádolni.
A Krím-félsziget 2014-es jogszerűtlen orosz elfoglalásakor mindenki abban bízott, hogy nem kellenek erős szankciók, mert ezzel a félszigettel csak jól lakik az orosz elnök. Mostani háborújával Putyin épp azt bizonyította, hogy jó tett helyébe jót nem várhat tőle senki. Étvágya határtalan és semmi garancia nincs arra, hogyha sikerült volna gyorsan és egyszerűen elfoglalnia Ukrajnát, akkor az elég lett volna neki. Valószínűleg épp ellenkezőleg. Hogy a következő támadható ország melyik lett volna már soha nem tudjuk meg. A posztszovjetunió újraépítése most már nem sikerülhet, köszönhetően az ukrán emberek ellenállásának, a nyugati támogatásnak és a szankcióknak. Egy olyan rendhagyó háborúban vagyunk, amikor ugyan nem üzent hadat hivatalosan senki senkinek, mégis az. A háborúzó felek pedig nem szoktak egymással üzletelni. A szankciók ezt jelentik, se többet, se kevesebbet.