A Magyar Közlönyben megjelent rendelet egy igazi gyöngyszem. Látszólagos egyszerűsége ellenére négy izgalmas "apróságot" találhatunk benne. Több korlátozást is tartalmaz a jogszabály, amiről korábban nem szólt a miniszterelnök. A legfontosabb, hogy mindössze évi 150 ezer forintot költhetünk majd a SZÉP-kártyáról élelmiszerre. Ennek a korlátnak az a jelentősége, hogy a cafeteriára utalt pénzek komoly piacot jelentettek az éttermeknek és a hoteleknek. Nyilván ennek a piacvesztésnek kellett gátat szabni a korláttal, ami még elfogadható és érthető is.
Az a megkötés viszont már nem teljesen érthető, hogy csak a vendéglátás zsebben található összegeket költhetjük élelmiszerre. Ez azért izgalmas szabály, mert kérdés, hogy lehet majd ezt a gyakorlatban betartani, miután egy korábbi rendelet szerint a zsebek szabadon átjárhatók. Ha például elfogy a pénzünk a vendéglátás zsebből, akkor nyugodtan költhetünk az éttermekben a szállás zsebből. Itt csak spekulálhatunk, hogy akkor ez a szabály vajon miért került be a rendeletbe. Talán arról lehet szó, hogy ezzel a szállásadók piacát akarták védeni, a vendéglátósokkal szemben, hiszen azért sokan vannak, akik megrögzötten betartják a szabályokat és nem feltétlenül a könnyen átjárható kiskapukat keresik. Még akkor sem, ha azt a kiskaput épp a rendeletalkotó hagyta nyitva.
További izgalom, hogy a rendelet értelmében SZÉP-kártyával nem vehetünk alkoholt és dohányt. Ez a szabály viszont játszi könnyedséggel megkerülhető, mindössze egy olyan kisboltot kell keresni, amelyiknek a pénztárgépe nem tételesen rögzíti a megvásárolt árukat, hanem csak ÁFA tartalom szerint ad nyugtát. E rendelet betartásához az kellene, hogy a pénztárosok előre megkérdezzék, mivel fizetünk majd. A mai gyakorlat viszont az, hogy először mindent beütnek a pénztárgépbe, aztán megkérdezik, készpénz, vagy kártya. Életszerűtlen és a gyakorlatban kivitelezhetetlen, hogy amikor valaki elővesz fizetéskor egy SZÉP-kártyát, a tételek között pedig ott lapul egy butykos, akkor majd az egész tételsort sztornózza a bolt alkalmazottja.
Az pedig már csak hab a tortán, hogy a rendelet május 31-ig szól. Itt az embernek az a szörnyű gyanúja támad, hogy ez a jogszabály csak egy szimpla választási fogás, de ne legyen igazunk.