Egész más az USA gazdasági helyzete Trump első ciklusához képest
Trump egészen más gazdasági körülmények között lép hivatalba, mint amikor 2017-ben megkezdte első négyéves ciklusát.
Karen Dynan, a Harvard Egyetem közgazdászprofesszora szerint „a korlátok különbözőek, kezdve az inflációval”. Trumpnak emellett a korábbinál nagyobb szövetségi deficittel és magasabb állami hitelköltségekkel kell szembenéznie, valamint a vártnál gyorsabban nő a munkaerő a bevándorlás miatt, amit Trump vissza akar fogni. Dynan úgy gondolja, hogy a trendet meghaladó gazdasági növekedés a bevándorlásból származik, és nehéz lesz a 2024-es eredményeket újra elérni.
Amikor Trump 2017-ben először belépett a Fehér Házba, a gazdaság a 2007-2009-es pénzügyi válság után folyamatosan nőtt, de az ütem gyakran lassú volt, és a foglalkoztatás is gyengélkedett. A Trump által aláírt adócsökkentésekről és foglalkoztatásról szóló törvény ezért kiváló terápiának bizonyult. Az importvámok ugyanakkor csapást mértek a globális gazdaságra, az Egyesült Államok azonban nagymértékben ellenállónak bizonyult.
A modern idők leghosszabb amerikai „aranykorának” a 2020 márciusában elkezdődött a COVID-19 világjárvány vetett véget.
Az infláció akkoriban távoli probléma volt. A lakásvásárlók 30 éves lejáratú fix kamatozású jelzáloghitelei 4 százalék körül jártak, a kormányzat pedig 3 százalék körüli hosszú lejáratú kincstári kötvénykamatokkal finanszírozta működését.