Nincs tökéletes adórendszer

Kevés országban sikerült a piaci szereplők magatartását fiskális eszközökkel a környezetvédelmi célok teljesítésére rászorítani - állítja a PWC.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ÁFA és a fogyasztási adók (FA) világszerte a két legdinamikusabban alkalmazott adótípus - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) legfrissebb tanulmányából. Az "Egyensúlyeltolódás - a közvetett adók térnyerése" című felmérés betekintést nyújt a közvetett adók fejlődésébe, részletesen elemzi a közvetlen adók háttérbe szorulásának okait, a vállalkozási tevékenységet korlátozó tényezőket és a reform szükségességét, továbbá kitér az adóperek kérdésére és a közvetett adókhoz kapcsolódó kötelezettségek teljesítésére alkalmazott technológiákra is. Jeffrey P. Owens, az OECD Adópolitikai és Adóigazgatási Központjának igazgatója, és Didier Reynders, belga pénzügyminiszter egy-egy fejezetben elemzik a közvetett adók közvetlen adókkal szembeni globális térnyerésének okait.

A vámok területén a biztonság, valamint a nemzetközi kereskedelem könnyítése számítanak a legfontosabb globális kihívásoknak. A felmérés szerint világszerte elmozdulás figyelhető meg a vámtervezés felől a vámokkal kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségek teljesítése és a kereskedelem-könnyítés irányába, ahol a hangsúly a határon átnyúló áruforgalom felgyorsításán és hatékonyságának növelésén van.  A jelentés szerint, noha a környezetvédelmi adók és előírások egyre fontosabb szerepet kapnak és megfigyelhetők bizonyos kedvező környezetvédelmi hatások, kevés országban sikerült a piaci szereplők magatartását ilyen fiskális eszközökkel a kívánt irányba befolyásolni, illetve meghatározott környezetvédelmi célokat elérni.

A jelentés a PricewaterhouseCoopers globális közvetett adózási hálózata által szolgáltatott adatokon alapul, melyek szerint jelenleg a világ 141 országában alkalmaznak ÁFA/FA (általános forgalmi adó/fogyasztási adó) típusú adórendszert, ahol pedig még nincs ilyen szabályozás, ott is tervezik bevezetését. A jelentésből kirajzolódó trend alapján a kormányok világszerte egyre inkább az ÁFA/FA típusú adókból befolyó biztos adóbevételekre koncentrálnak és az adóhivatalokat terhelő adminisztrációs kötelezettségekkel kapcsolatos költségeket igyekeznek a vállalkozásokra hárítani.

#page#

A felmérés kiemeli a közvetett adók előretörésével együtt járó kihívások jelentőségét is. Fennáll ugyanis a veszélye az ÁFA-rendszerek regresszív, illetve adott esetben inflációgerjesztő hatásának. A felmérés készítői a globális adóverseny miatt a közvetett adókat központba helyező adórendszer bevezetését tervező országok számára megfontolásra javasolják az alacsonyabb jövedelmű adózókat védő intézkedések bevezetését, ideértve például az alapvető fogyasztási cikkek és szolgáltatások csökkentett vagy akár nulla százalékos adóterhét, illetve egyéb szociális célokat támogató intézkedéseket, például az idősek vagy a fogyatékkal élők adóterheinek csökkentését.

Az egyes adórendszerek nemzetközi szintű összehasonlítása egyértelműen azt mutatja, hogy nincs tökéletes rendszer. Egyértelmű feszültség figyelhető meg egyrészt az adóvisszaélések visszaszorítását célzó törekvések, másrészt azon szükségszerűség között, hogy az adózók adminisztratív terheit a versenyképesség biztosítása érdekében mérsékelni kell. Az Európai Unióban alkalmazott ÁFA-rendszerhez képest az elmúlt évtizedben bevezetett közvetett adózási rendszerek (például Ausztráliában és Szingapúrban) jóval kevesebb lehetőséget kínálnak a szabályok kijátszására, és egyúttal magasabb adómegfelelési szintet biztosítanak. A jelentés készítői javasolják, hogy az Európai Bizottság - többek között a globális üzleti versenyképesség megőrzésének érdekében - kezdeményezzen vitát a 'körhinta-csalásnak' nevezett ügyletek problémaköre kezelésére. A jelentés kiemeli az Európai Bizottság és az OECD által a közvetett adórendszerek jobb összehangolása és harmonizációja érdekében tett lépések jelentőségét. Készítői szerint szilárd alapokon nyugvó konszenzust kell megteremteni és nemzetközileg alkalmazható szabványokat kell elfogadni annak biztosítása érdekében, hogy a vállalkozások adókötelezettségekhez kapcsolódó adminisztrációs terhei ne növekedjenek jelentősen, illetve ne szülessenek a globális kereskedelmet akadályozó új korlátozások.

#page#

"A közvetett adók rendszere valóban dinamikusan fejlődik az egész világon. Ennek a fejlődésnek az a konstruktív párbeszéd az alapja, mely a kormányok és az adófizetők között folyik. Magyarországon is elindult ez a folyamat, mely valószínűleg a nyár végén, az új ÁFA törvény koncepciójának szakértői, majd társadalmi szintű megvitatásakor tetőzik. Jóllehet Magyarország manőverezési lehetősége nem túl nagy - hisz az ÁFA szabályozását alapvetően az EU határozza meg -, mégis lehetőség van gazdaságélénkítő részletszabályok elfogadására" - hangsúlyozta Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers budapesti irodájának közvetett adózási szolgáltatásaiért felelős cégtársa. Hozzátette: "Figyelemre méltó az is, hogy a környezetvédelmi termékdíjat 2008-tól az APEH helyett a Vám- és Pénzügyőrség fogja beszedni és ellenőrizni. A vámhatóság nagyobb erőket tud majd a termékdíjra összpontosítani, így a feladat áthelyezésével nagyobb bevételhez jut a központi költségvetés. A vámhatóság az öt éves elévülési időn belül azt is ellenőrizheti, hogy a cégek a múltban megfeleltek-e a jogszabályi előírásoknak."

Környezetvédelmi termékdíjat bizonyos környezetet szennyező anyagok után kell fizetni Magyarországon, ilyenek többek között az elektronikai termékek (például a mobiltelefon, a televízió és a hűtőszekrény), a gumiabroncsok, az olajtermékek és a csomagolás.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo