Az utóbbi időben, de különösen az április elején tartandó G20-csúcstalálkozó előtt egyre nagyobb nyomás nehezedett az adóelkerülőket vonzó országokra, hogy változtassanak szabályaikon. Az országok igyekeznek elkerülni, hogy a nevük szerepeljen a "titkolózó országok" feketelistáján.
A svájci kormány pénteken bejelentette, hogy elfogadja a banktitkok más országokkal való megosztására vonatkozó OECD-előírásokat. Korábban a berni vezetés azok átvételét az ügyfelek adatainak védelme érdekében utasította el. Becslések szerint az alpesi ország pénzintézeteiben 2 billió dollár értékben tartanak külföldi tőkét.
Luxemburg szintén pénteken jelezte, hogy a jövőben együtt kíván működni más országok adóhatóságaival, azonban csak abban az esetben adják ki az ügyfelek adatait, ha konkrét bizonyíték merül fel az adócsalásra.
Ausztria pénzügyminisztere pedig úgy nyilatkozott, hogy országa felülvizsgálja a banktitokra vonatkozó jelenlegi megállapodásait. A tagállamok többségében működő automatikus adatcsere bevezetését azonban Bécs nem tervezi.
Gordon Brown szerint a változások "az adóparadicsomok végének kezdetét" jelzik. "Az adócsalás, amely évente több milliárd fontos kárt okoz a világgazdaságnak, egyre nehezebbé válik" - mondta a brit miniszterelnök.