Ezeket a képzéseket szakközépiskolai és felsőoktatási keretek között is igénybe lehet venni. A kettő között a legfőbb különbség, hogy míg előbbi a közoktatáshoz tartozik, így az első szakképzettség megszerzése
esetén 22 éves korig ingyenes - idén utoljára -, addig a felsőoktatásban ugyanúgy állami és költségtérítéses helyekre lehet pályázni. Az OKJ-s végzettséget nyújtó képzéseken azonban kevesebb a tandíj, így érezhetően nőtt a kereslet, és további növekedés várható a pótfelvételi időszakban is - tájékoztat Vass László, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) rektora, a Magyar Rektori Konferencia tagja.
Egyénfüggő, hogy megéri-e az OKJ
Az FSZ keretében felsőfokú OKJ-s (Országos Képzés Jegyzék: a szakképzésben megszerezhető képesítéseket és azok országos érvényességét határozza meg) végzettség szerezhető. Legfőbb előnye, hogy rövid idő alatt (2 év) piacképes szakmai tudást ad. „Ha nem tud valaki diplomát adó képzésre bekerülni, akkor érdemes átgondolni az FSZ képzésre való jelentkezést is, hiszen így van lehetőség továbbtanulni, nem veszik el fél-egy év, amíg újra meg lehet próbálni az alapképzésre (BA) való bejutást" - javasolja a BKF rektora.
Kiemelte: sok intézmény, akár csak a BKF, később támogatja a hallgatót, ha „intézményen belül" kíván tovább tanulni, így az alapképzésben beszámítja az FSZ képzésen szerzett tantárgyak egy részét, illetve tandíjkedvezményt is nyújt." Szintén fontos megemlíteni, hogy ha valaki később ugyanazon a szakterületen kíván tovább tanulni, melyen OKJ -s végzettségét is szerezte, az a felvételi eljárásban többletpontot jelent.
Bizonyos pozíciókhoz nem elég az OKJ
„Az elmúlt évek tapasztalati alapján egyértelműen kijelenthetjük, hogy általában azok keresik az FSZ képzéseket, akiknek anyagi forrásaik szűkösebbek. Ezeken a képzéseken is megszerezhető az a tudás, amellyel szakmailag értékes munka végezhető" - tájékoztat Vass László. Hozzátette: az OKJ-s végzettség diplomás pozíciók betöltésére azonban nem alkalmas, tehát vannak korlátai. Az alapképzés magasabb szintű tudást ad, nagyobb szakértelmet igénylő pozíciók tölthetők be vele. Ha valaki jobban fizető állásra, nagyobb karrierre, előmenetelre, közép/felsővezetői pozícióra vágyik, akkor érdemesebb az alapképzést választania még akkor is, ha rövidtávon időben és pénzben is többe kerül, mint az FSZ képzés.