Nem könyörült a bizottság februárban

Februárra már szinte mindenki számára világossá vált: nem megy csődbe az ország, bizalom azonban nem állt helyre, ami azóta sem változott. Egyre világosabban körvonalazódtak ugyanakkor a konkrét problémák. Olyan időszak jövőképe rajzolódott ki, ahol cégek százai mennek majd csődbe, a foglalkoztatás bővítése, a növekedés beindítása pedig messze nem lesz olyan egyszerű, mint kimondani az egymillió új munkahelyről, s erős ütemben menetelő gazdaságról szóló ígéreteket. Ráadásul az unió a magyar kormány igen kemény partnerének bizonyult.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az esztendő második havának első napjaiban már javában folytak a tárgyalások az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer hátrányainak csökkentéséről a kormány a munkaadók és munkavállalók szervezeteinek képviselőivel. A kormány és az érdekképviseletek egy többlépcsős kompenzációs mechanizmusról állapodtak meg, amely – akkor úgy tűnt mintegy - 130 milliárd forintjába kerül majd a költségvetésnek.

A magyarok dolgoznak a legkevesebbet
Az EU 27 tagállamában az emberek átlagosan 34,5 évet töltenek munkával az életükből, a svédek dolgoznak a leghosszabb ideig, 40,1 évig, míg a magyarok a legkevesebb, 29,3 évig - a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatása szerint, amely az Eurostat DWL (a munkával töltött élethossz) mutatója alapján készült.
Egymillió munkahely?

A kormány külön programot indított kis- és középvállalkozások számára. Ennek keretében összesen 10 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kívántak adni az új gépek, berendezések, műszaki eszközök, technológiák beszerzésének, továbbá az új létesítmények építési költségere. A tervek szerint a pályázattal (NFA-2012-KKV) 6-800 cég, mintegy 5500 munkahelyet képes létrehozni és 10 ezret megőrizni. Pályázni azok a Magyarországon bejegyzett mikro-, kis- és középvállalkozásoknak lehetett, amelyek a benyújtás időpontjában még nem kezdték el a beruházást, de 2012. november 30-ig befejezik azt. Feltétel volt továbbá az elvárt béremelés teljesítése.

A felmérések azonban sem a foglalkoztatás bővüléséről, sem a 2012-re várt béremelésekről nem mutattak bizakodásra okot adó eredményt. Ráadásul egyéb elemzések is borús évet vetítettek előre, egyebek mellett egy minden korábbinál nagyobb cégbedőlési hullámról szólt a fáma, amelynek realitását jól példázta az a tény, hogy januárban éves összevetésben 71 százalékkal nőtt a végelszámolások száma. Különösen erőteljes csődhullámra számítottak az esztendő elején a kereskedelemben és a járműkereskedelemben, a mezőgazdaságban és a közösségi szolgáltatásokban.

Ennél jobbat érdemlünk

Orbán Viktor miniszterelnök azonban töretlen lendülettel mutatta az utat. Miként azt február eleji évértékelő beszédében kiemelte félretoltuk a hazánkat romlásba sodró erőket, de nyolc év hibáit és húsz év mulasztásait nem lehet másfél év alatt helyrehozni. Mindezzel együtt a miniszterelnök szerint a 2010 májusában elkezdett munkában mérföldkőhöz érkezett az ország a vállalkozás első szakasza lezárult.

Gazdasági elemzők szerint a beszéd kevés konkrétumot tartalmazott, a hangoztatott kompromisszumkészség pedig álláspontjuk szerint nem nyert megerősítést. Pedig nagy szükség volt (lett volna) ebben az időben (is) a nemzetközi mércével is érthető iránymutatásra. Miként arról Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletvezetője február közepén beszélt Magyarország rendre a térségbeli növekedési átlag alatt teljesít, a növekedés egyetlen forrását a kivitel jelenti, ráadásul a belső fogyasztás és a beruházás is gyenge, így a legnagyobb kihívást a növekedés jelenti a magyar gazdaság számára. Ezen kívül a stabilitásra kell összpontosítania, amihez kellően összehangolt költségvetési kiigazításokra van szükség, hogy a gazdaság ne lassuljon tovább.

Tavasz a Parlamentben
Az országgyűlés tavaszi ülésszaka hatvan folyó előterjesztéssel, s több mint negyven javaslattal indult, ami mellett sarkalatos jogszabályok megalkotása is várt a képviselőkre. A szocialisták hétpontos gazdaságélénkító csomagjukat véglegesítették ekkor, az LMP az Új Ellenállás gyakorlati részletein és népszavazási kezdeményezésein dolgozott, a Jobbik az álláspontjuk szerint elhibázott, a gazdagokat támogató gazdaság- és szociálpolitika kiegyensúlyozására készített indítványokat.
A bizalmatlanságból kivezető út (akkor, s úgy tűnik ma is) szakértők szerint az IMF megállapodáson keresztül vezet. Megszorítások helyett pedig hosszú távú stratégiát és a humánerőforrásba való befektetést tartottak volna helyesnek a piaci szereplők.

Riasztás Brüsszelből

Negatívan értékelte a hazai helyzetet az unió is: Magyarország külső eladósodottsága a legmagasabb szinten állt ugyanis az EU-n belül az Európai Bizottság szerint. A testület Strasbourgban nyilvánosságra hozott Riasztási Mechanizmus Jelentése felvetette, hogy Magyarország és másik tizenegy uniós tagállam esetében alaposabban meg kell vizsgálni, fennáll-e a makrogazdasági egyensúlyhiány veszélye. Mindemellett pedig három, a közelmúltbeli magyarországi politikai fejleményekről szóló határozati javaslatot is beterjesztettek voksolásra az Európai Parlament plenáris ülésére.  Sőt, a cafeteria juttatások egyik új elemét, az Erzsébet utalványt is górcső alá vette az Európai Bizottság (EB). A kifogás az volt, hogy az új elem kiszorítja a piacról a korábban az étkezési utalványokat forgalmazó cégeket.

A magyar kormány a kötelezettségszegési eljárásokat illetően gyorsan reagált, s jelezték, hogy a magyar kormány megküldte, az Európai Bizottság pedig megkapta a válaszokat az egy hónappal korábban a jegybank és az adatvédelmi hatóság függetlensége, valamint a bírák szolgálati idejének ügyében indult kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatban. A bizottság azt ígérte, hogy „sürgős jelleggel” fogja elemezni a válaszokat, azt vizsgálják, hogy Magyarország megfelelő és konkrét lépéseket tett-e annak érdekében, hogy biztosítsa a magyar jog unióshoz igazítását.

Veszhet az uniós pénzek egy része...

Hiába volt azonban minden - miután az ország nem teljesítette deficitcsökkentési kötelezettségeit- az EB javaslatot tett Magyarországnak szánt felzárkóztatási támogatási összeg folyósításának felfüggesztésére. A témáról kiadott közlemény szerint a mindeddig „példátlan" lépés „az Európai Bizottság Magyarországnak szóló ismételt figyelmeztetéseit követi, hogy fokozza erőfeszítéseit a túlzott államháztartási deficit befejezésére". A tét 495 millió euró volt.

Zéró növekedés 2012-re
A Európai Unió huszonhét tagállamában átlagosan zéró növekedést, vagyis stagnálást várt az esztendő elején 2012-re az Európai Bizottság, míg az euróövezetben mínusz 0,3 százalékot jelzett előre. Magyarország számára az első negyedév után ugyan már növekedési tendenciát jósolt a februárban kiadott előrejelzés, ám az éves növekedési szint a jelentés szerint mínusz 0,1 százalékra várták akkor.
Orbán Viktor szerint az EB javaslata nem volt sem törvényes, sem fair. Külső szereplők a döntés jogossága mellett és ellen is számos érvet tudtak sorolni. Akár így, akár úgy a döntés végül megszületett, majd amilyen gyorsan jött, úgy el is hárultak a kohéziós pénzek felfüggesztésével kapcsolatos aggályok őszre. A választ ugyanakkor arra, hogy mikor kerül majd ki Magyarország a túlzott-deficiteljárás alól, várhatóan csak jövő tavasszal tudjuk meg.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo