„Egyelőre még nem látszik pontosan, mennyire lesz fájdalmas a szakítás, és hogyan alakul az európai integráció sorsa a jövőben, az azonban biztos, hogy a piacok megszenvedték a szavazást: két nap alatt 7%-os zuhanás történt. Mivel a múlt heti szavazás számos ponton rímel a már javában zajló, és majd novemberben kicsúcsosodó amerikai elnökválasztás történéseivel, így a mostani eseménynek komoly tanulsága lehet a befektetők szempontjából” - tájékoztatott Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az előrejelzések egyelőre a sokkal kiszámíthatóbb demokrata párti Hillary Clintont tartják esélyesnek, Donald Trump, a republikánus oldal várható elnökjelöltje - és egyben a jelenleg fennálló amerikai politikai berendezkedés tagadója - azonban nyíltan a bevándorlás megakadályozását tűzte ki célul, és a jelenlegi egészségügyi rendszer totális összeomlásával fenyeget. Ismerős hívószavak, hiszen Nagy-Britanniában a kilépéspártiak éppen a bevándorlás megakadályozásával és a britek által fizetett EU-s támogatások helyi egészségügybe történő átcsatornázásával kampányoltak. (Trump egyébként egymaga akarta elhárítani a Mexikói-öbölben történt olajszennyezést.)
„A brit népszavazás jól mutatja, hogy a piacok hajlamosak alulbecsülni a számukra nem kívánatos kimenetel bekövetkezésének esélyét: annak ellenére, hogy végig tudni lehetett, hogy az eredmény szoros lesz, a befektetők a szavazás napjára gyakorlatilag kiárazták a kilépés esélyét. Így ha novemberben a kiábrándult választók Trumpot segítik hatalomra, a mostaninál sokkal komolyabb sokk érheti a piacokat, amire időben fel kell készülni” - hívta fel a figyelmet Horváth István.