A telefonokhoz hasonlóan a laptopokat is hajlamosak vagyunk néhány évente lecserélni, ez azonban meglehetősen költséges és korántsem fenntartható. Évente mintegy 40 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik világszerte, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 800 laptopot dobunk ki. Ezzel az e-hulladék a leggyorsabban növekvő hulladéktípus, amely az összes mérgező hulladék 70 százalékát teszi ki.
Régi, már nem használt, esetleg meghibásodott laptopot tehát egyre kevesebben őrizgetünk otthon, holott ezeket egy kis plusz befektetéssel és néhány alkatrész kicserélésével vagy bővítésével újra formába hozhatnánk, és elajándékozhatnánk vagy akár el is adhatnánk. Egy kisebb fejlesztést követően a régi számítógépek továbbra is hatékonyak lehetnek az alacsony intenzitású tevékenységekhez, mint például a webböngészés, szövegszerkesztés, prezentációk, e-mailek, így azok az iskolai feladatok elvégzéséhez is tökéletesen megfelelhetnek.
Győződj meg róla, hogy működik
Mielőtt a régi laptop elajándékozása mellett döntesz, ellenőrizd, hogy megfelelően működik-e. Ha bármilyen problémát észlelsz, például lemerült az akkumulátor vagy meghibásodott az alaplap, akkor nem valószínű, hogy működni fog szakszerű javítás nélkül. Egyes cégek így is hajlandóak lehetnek megvásárolni az eszközt, de ha gyermeked vagy másvalaki számára szeretnéd újra használhatóvá tenni, akkor érdemes elvinni egy szakszervizbe megjavíttatni, és megbizonyosodni róla, hogy minden hardverprobléma megoldódott.