2016-ban a hitelezés beindulása is nagyban segítette a lakáspiac szárnyalását. Az elmúlt évekhez képest 2016 január–októberben nőtt a lakáscélú hitelkihelyezés volumene; ebben az időszakban havi szinten átlagosan 38,5 milliárd Ft volt a háztartásoknak nyújtott lakáscélú hitelek szerződéses összege. A 2014-től meginduló lakáspiaci tranzakciószám-növekedést a hitelkihelyezés némi késéssel követte. 2014 elején még 15 milliárd forint alatt volt a kihelyezett lakáscélú kölcsönök volumene, az év végén már meghaladta a 20 milliárdot, 2015 végén pedig elhagyta a 30 milliárd forintot is. Idén folytatódott a növekedés, 2016 január–október között havi szinten átlagosan 38,5 milliárd Ft volt a háztartásoknak nyújtott lakáscélú hitelek szerződéses összege. Az év első felében – a folyósított hitelek darabszáma szerint – legnagyobb arányban használt lakás finanszírozására vettek fel hitelt (67%), ezt követte a lakáskorszerűsítésre (14%) és az építésre (6,5%) felvett hitelek aránya. Új építésű lakás vásárlásának finanszírozását szolgálta az első félév során megkötött szerződéseknek a 3,8 százaléka. A hitelkihelyezés volumenét tekintve az új építésű lakás vásárlására ennél nagyobb – 4,5 százalék – arány esik.
Nagyobb hiteleket vehetünk fel idén
„Azt várjuk, hogy 2017-ben a lakáshitelek volumene emelkedni fog, ezen belül mérsékeltebben a használtlakás-hitelek, míg jelentősen az újlakás-hitelek. Tovább fog emelkedni az átlagos hitelnagyság, párhuzamosan az ingatlanárak emelkedésével” – mondta Bánfalvi László, az Otthon Centrum hitelközvetítési üzletágát is működtető HC Központ Kft. ügyvezető igazgatója.
A Családok Otthonteremtési Kedvezménye kisebb részben járult hozzá a piac lendületéhez, mint az várható volt. A – különösen a fővárosban és a régióközpontokban – beinduló lakásprojektek és az egyéni építtetők aktivitása nyomán a három- vagy több gyermekes családok által új lakás építésére vagy vásárlására igénybe vehető 10+10 millió Ft támogatás szerepe 2017-ben jelentősebb lesz. Ehhez az év folyamán bejelentett könnyítések is hozzájárulnak. Ezek egyrészt kiterjesztették a kedvezményre jogosultak körét, másrészt egyszerűsítették a CSOK igénybevételét. Talán az egyik legfontosabb módosítás, hogy a tervezőasztalról értékesített ingatlanoknál, azaz már a használatbavételi engedély kiadását megelőzően is igényelhetővé vált a CSOK.