Nagyban megy a panamázás

Offshore entitásokban parkoltatni a vagyont önmagában nem törvénysértő tevékenység, ha a tulajdonos a hazájában adózik ezen eszközök után is. Csakhogy a vagyonosok épp az adók elkerülése végett parkoltatják pénzüket adóparadicsomban. Nagy biznisz, az ezeket működtető szervezetek is hatalmas franchise hálózatok. Meglepő személyek is érintettek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évek nagy adatkiszivárogtatási botrányainak a sorába illeszkedik a Panama Papers. 2016. április 3-án hozták nyilvánosságra a panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda 11,5 millió fájlt tartalmazó irathalmazát. Újabb pofon ez a gazdagok és híresek renoméjának: akik lebuktak, veszítenek népszerűségükből. Ráadásul erősödik a feszültség a köznép és a kiváltságosok között, akik megengedhetik maguknak, hogy okos trükkökkel adóparadicsomokban rejtsék el vagyonukat és üzleti manővereiket.

PP grafika

A világ negyedik legnagyobb offshore-cégalapító irodája franchise-ként működik, 42 országban van jelen, 600 embert foglalkoztat. Eddig összesen 300 ezer entitást alapított olyan adóparadicsomokban, mint Svájc, Ciprus, a Guernsey, Jersey- és Man sziget s a Brit Virgin-szigetek. Utóbbiban működik a létrehozott cégek mintegy fele. Offshore entitásokban parkoltatni a vagyont önmagában nem törvénysértő tevékenység, ha a tulajdonos a hazájában adózik ezen eszközök után is. Csakhogy a vagyonosok épp az adók elkerülése végett parkoltatják pénzüket adóparadicsomban: fizetés helyett fedőcéget úgynevezett shell companyt hoznak létre valahol. Ezek amolyan alvó béték, amelyek nem végeznek üzleti tevékenységet, és sokszor alkalmazottaik sincsenek. Az élükön strómanok nominee-k és trustee-k állnak, akik honoráriumért cserébe aláírnak és utalnak, ahogy a vagyon valódi tulajdonosa a beneficial owner rendelkezik.

Az igazán dörzsölt mogulok kártyavárként építik egymásra a fedőcégeket, hogy azokon keresztül adják-vegyék az eszközöket. E cégek lehetőleg különböző adóparadicsomokban/jogrendszerekben vannak, így tökéletesen átláthatatlanná válik a pénzmozgás. A nemzeti adóhatóságok pedig csak nemzetközi együttműködéssel jutnak házkutatási parancshoz, vagyis nagyon ritkán és nehezen.

A Mossack Fonseca is elveszett ebben a labirintusban: 2015-ös belső auditja szerint az ügyvédi irodának 14 086 Seychelles-szigeteken alapított cégnél csak 204 esetben volt tudomása a valódi tulajdonosok kilétéről. Ügyvédeik akár a szerződések visszadátumozását is vállalták, olyannyira, hogy erre külön tarifát állapítottak meg: 8,75 dollár/visszadátumozott hónap. Persze az adóparadicsomok nemcsak a laza adózásnak köszönhetik vonzerejüket, hanem laza jogszabályi előírásaiknak is. Ezekben az államokban ugyanis nem minden esetben kell azonosítani a cégtulajdonost, így a terrorizmus finanszírozásának és a pénzmosásnak is melegágyai.

Mégis vannak vállalatok, amelyek jogszerűen arra használják az offshore cégeket, hogy a befektetéseiket rejtsék el a konkurencia elől. Úgy tűnik azonban, az adóparadicsomokban is javul az adóbehajtás: 2011 óta 20 kormány közel 50 milliárd dollárt szedett be. A Mossack Fonseca cégbejegyzési biznisze is lassult: 2005-ben még 13 287 entitás létrehozásánál segédkeztek, 2015-ben már csak 4300-nál.

PP grafika

Reakciók

Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója szerint: pénzintézetek világa proaktívan támogatja az offshore ügyleteket. Komoly tárgyalásokat kell kezdeni annak érdekében, hogy a kialakult helyzet megváltozzon.

Például

  • hatósági engedélyezés alá vonnák, akár illegálisnak nyilvánítanák a nem együttműködő offshore-helyszínekhez kapcsolódó  befektetéseket, illetve az átutalások fogadását vagy indítását.
  • eldöntenék, hogy büntetőjogi konzekvenciákat von maga után, ha egy bank, ügyvéd vagy adótanácsadó ilyen ügyekben közreműködik.
Nálunk csak a jéghegy csúcsa az offshore-botrány
Közel 700 vállalkozás működik ma Magyarországon egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel, és további ötezer hazai cég köthető hasonló egzotikus hátterű offshore országokhoz.
300 vezető közgazdász (Thomas Piketty, Agnus Deaton, Jeffrey Sachs, Olivier Blanchard, 47 akadémikus közgazdászprofesszor az Oxfordi Egyetemről és a London School of Economicsból stb…) nyílt levélben üzent: itt az ideje véget vetni a nem együttműködő (offshore) helyszínek működésének, mert azok lehetőséget nyújtanak a pénzeszközök elrejtésére, így torzítják a világgazdaság működését.

Jeffrey Sachs, a Columbia Egyetem Föld Intézetének igazgatója szerint az adóparadicsomok nem léteznének a világ vezető hatalmai – különösen az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok –, illetve a pénzek mozgatását végző fő pénzügyi, számviteli és jogi szervezetek konszenzusa nélkül.

A londoni korrupcióellenes csúcs (május 12.) résztvevői közül a területén lévő befektetések tényleges tulajdonosait

  • nyilvánosságra hozza: Egyesült Királyság, Franciaország, Nigéria, Afganisztán, Kenya, Hollandia
  • megfontolja a közzétételt: 6 ország
  • nem teszi közzé, de kérésre az adatokat megosztja adott kormánnyal: 11 + 29 ország
PP grafika

Ők is lebuktak

David Cameron

Az előző brit miniszterelnök apja Panamában hozott létre családi vagyonkezelő alapot, melyben a fia 40 000 dolláros részesedéssel bírt. Cameron beismerte, hogy ő és felesége profitáltak az alapban szerzett részesedésből, melyet egyébként eladott, mielőtt miniszterelnök lett. Tagadta, hogy adóelkerülésben lennének ludasok.

Donald Trump

Az ingatlanmágnás neve 3540 alkalommal fordul elő a Panama Papersben. De mivel szokása eladni (márka)nevét más vállalkozásoknak, ez nem jelenti az, hogy ő maga offshore cégeket használt volna.

Gonzalo Delaveau

A Transparency International (TI) chilei tagozata elnökének 5 offshore céghez volt köze. Lemondott.

Vlagyimir Putyin

Putyin bizalmasai, Borisz & Arkagyij Roteberg s a csellista Szergej Roldugin 2 Mrd dollárt áramoltattak offshore cégekbe. Putyin neve sosem szerepel az iratokban. A pénz egy része úgy jutott vissza Oroszországba, hogy az a Szentpétervár melletti síüdülő kapta, ahol Putyin lánya, Katerina tartotta szupertitkos esküvőjét 2013-ban. A kiszivárogtatott dokumentumokból 100 bonyolult ügyletre derült fény.

Forrás: ABC Australia, BBC, Bloomberg, Business Insider, CNNMoney, Direkt36, Gabriel Zucman: The Hidden Wealth Of Nations: The Scourge Of Tax Havens, NBC News, Oxfam, politico.com, racked.com, Reuters, signature-reads.com, Tax Justice Network, The Atlantic, The Guardian, The Hollywood Reporter, The Independent, The New York Times, Univision, Time Magazine, Vice, World Economic Forum

A cikk eredetileg a Piac & Profit magazin 2016. júniusi számában jelent meg.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo