Hallhattuk továbbá, hogy a vállalati kultúra alapelemei a tudás, az erkölcs, de az erős család legalább olyan fontos. Ezért nemcsak a vállalati programok, hanem például a továbbképzések során is figyelembe veszik a családok érdekeit, hiszen a gyakori távollét feszültséget okozhat az alkalmazott családjában – mondta ezeket a mai világunkban szokatlan mondatokat egy MRP-s vállalatvezető. Mint ahogy az sem tartozik a multik módszertanába, hogy a szokásos évi igazgatói beszámolóra egy disznóvágás keretében kerüljön sor, ahova természetesen várják a családtagokat is. Vagy például az, hogy kizárólag saját belső tanácsadókat foglalkoztatnak, nem sajnálva az oktatásukra fordítandó forrásokat, hiszen pont a vállalathoz kötődés az a plusz, amiről ezek a cégek nem tudnak lemondani.
Sajnos a munkavállalói tulajdon társadalmilag is kevéssé ismert, pedig eszünkbe juthatna: „ez a cég a munkavállalók kezében van” amikor betérünk egy Aranypók üzletbe vagy rápillantunk PERION akkumulátorunkra az autóban. Eszünkbe juthatna az is, hogy a munkavállalói vállalkozói tőke jóban-rosszban az országban marad, mint a nemzeti tőke olyan homogén formája, amely multinacionális cégekben is egyre inkább teret kap hazai viszonylatban is, mondta Fekete István, a HENKEL Magyarország Kft ügyvezetője előadásában.
A program elsőként az Egyesült Államokban indult az 1950-es években. Az 1990-es évek első felére érte el mai szintjét. a részvénytársaságok 9 százalékában átlagosan 22 százalékos munkavállalói résztulajdonnal rendelkezik több mint 10 millió munkavállaló. Ebben nagy szerepet játszik, hogy az állam kedvezményes hitellel és különböző adókedvezményekkel támogatja a munkavállalók együttes tulajdonszerzését. Bár munkavállalói résztulajdon – angol nyelvű rövidítése ESOP – elsősorban angolszász jogterületen terjedt el, így Európában az Egyesült Királyságban, az utóbbi időben egyre nagyobb teret hódított Európa más országaiban is. Mint egy EU jelentésből kitűnik, általános tapasztalat, hogy ezek a programok figyelemre méltóan ösztönzően hatottak a nyereségre és a foglalkoztatásra.
Magyarországon a privatizáció során az állam vállalkozói vagyonának mintegy 5 százaléka került MRP szervezetek tulajdonába. A munkavállalói résztulajdonosi forma, mint privatizációs technika segítségével a munkavállalók szervezett csoportjai kedvezményes feltételekkel juthattak tulajdonhoz. A legfeljebb 15 éves futamidejű – esetleg 3 éves moratóriumot tartalmazó - hitel kamata az Egzisztencia-hitel mindenkori feltételeivel megegyező kamatozású. (A privatizáció során létrejött 246 MRP szervezet az Egzisztencia–hitel harmadát, mintegy 18-25 milliárd forintot vett fel) Az MRP szervezetben az alapítók nem kapják kézbe részvényüket, üzletrészüket, amíg a szervezet osztalékból, haszonból, vagy dolgozói befizetésből vissza nem fizeti tartozásait. Az egyes alkalmazottaknak járó részt egyéni számlákon írják jóvá a hitel törlesztésének arányában. A teljesen kifizetett tulajdonrészt az MRP szervezet szétoszthatja, ezzel megszüntetve saját magát, de nincs jogi akadálya a szervezet továbbélésének sem.
Az eredmények bizonyítják e tulajdonosi forma hatékonyságát. Az országos átlagot meghaladó jövedelmezőséggel dicsekedhetnek, és a többi privatizált állami vállalatnál életképesebbeknek bizonyultak, a privatizáció óta megszűnt 300 egykori állami vállalatból csupán 5 volt MRP-s társaság.
Az 1992-ben életbe lépett MRP törvényt a Tulajdonos Munkavállalók és Társaságaik Országos Szövetsége szerint időszerű lenne hozzáigazítani az azóta jócskán megváltozott gazdasági környezethez, a konszolidálódó magyar gazdaság viszonyai között higgadtan újra kellene gondolni a munkavállalói és vezetői tulajdon lehetséges szerepét. A tulajdonlás fenntartásának megkönnyítéséhez szükség lenne az MRP törvény módosítására. Remélhetőleg még ebben a parlamenti ciklusban – 10 év után – újra foglalkozik az MRP törvénnyel az Országgyűlés. A Gazdasági Bizottság a törvények végrehajtását figyelemmel kísérő albizottsága december 11-én vitatja meg és dönt az indítvány benyújtásáról. A módosítás lényegi pontjai a spekulánsok általi kivásárlás megakadályozása, az MRP szervezetek részére az ismételt vásárlási jog biztosítása valamint a vállalkozási tilalom megszüntetése, és törlesztést befejező MRP szervezetek túlélésének lehetővé tétele.
Persze a hazai MRP-s cégek sokfélék, jók, közepesek és gyengék, de tudni kell, hogy a legvonzóbb cégeket az új gazdasági elit és a külföldek vásárolták meg. Jelentős részükről elmondható, hogy nem kapkodtak értük a külső befektetők a privatizáció során, többnyire alacsony jövedelmezőségű szektorokban működnek. Az átlagosan jobb gazdasági eredmények mellett vannak nehézségekkel küszködő társaságok, és ilyenkor előfordul, hogy egy „válságkezelő, befektető cég” megszerzi a tulajdonjogot, majd többszörös áron eladja. A program a nehéz helyzetek, vereségek mellett kiemelkedő sikereket is fel tud mutatni, jelentős, tőkeerős társaságokat. Ismert többek között a Tatai Cserépipari Rt, a Herendi Porcelánmanufaktúra, vagy a Masped Rt. sikertörténete.
Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program (konferencia összefoglaló)
„Együtt gyarapodás” ez a kulcsszava a Munkavállalói Résztulajdonosi Programnak - hangzott el a Tulajdonosi Munkavállalók Jubileumi X. Országos Konferenciáján 2001. december 7-én, pénteken.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.