A városokban a CSOK Plusz fedezheti a vételárat
A nem falusi CSOK-os városok már a drágább ártartományba tartoznak, itt pusztán a munkáshitelre hagyatkozva a fiatalok jóval kevesebb eséllyel vághatnak bele az otthonteremtésbe. Egy átlagos árú, 50 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben a kamatmentes munkáshitelt további legfeljebb 10 millió forint saját forrással vagy piaci hitellel kell kiegészíteni. Fejér, Heves, Tolna és Vas vármegyében pedig legfeljebb 15 millió forint kiegészítő forrásra lehet szükség.
Jelenleg a városokban a gyermeket vállaló, lakást vásárolni szándékozó házaspárok számára a támogatások közül a munkáshitelen túl Babaváró hitel és a CSOK Plusz felvételére van lehetőség. Ezek együttes összege Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád vármegyékben egyetlen gyermek esetén is elérheti a vételár 100 százalékát egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlásánál. Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Baranya vármegyékben pedig 93-97 százalékos lehet ez az arány.
A két gyermeket tervező, megfelelő hitelképességgel rendelkező családok számára pedig már 10 olyan vármegye van (Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Tolna, Baranya), ahol az ugyanilyen paraméterekkel vásárolt ingatlan vételárának 100 százalékát is elérheti az állami segítség mértéke, míg további három vármegyében (Hajdú-Bihar, Fejér, Vas) 94-99 százalékos ez az arány. A három gyermeket tervező családok számára Pest és Somogy kivételével mindegyik vármegyében elérheti az állami források mértéke a vételár 100 százalékát egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan vásárlása esetén. Azonban a CSOK Plusz maximális, 50 millió forintos összegének felvételéhez magasabb jövedelemre van szükség.