Munkahelyekre költenék az új adó utáni bevételeket

A pénzügyi tranzakciós adót a pénzügyi válság által okozott károk enyhítésére kellene felhasználni: munkahelyeket teremteni a megszűntek helyett és befektetni a szénmentes gazdaság növelésébe, fogalmazta meg Bernadette Ségol az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) újonnan kinevezett főtitkára az EurActivnak adott interjújában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ségol, akit nemrégiben neveztek ki az ETUC élére ragaszkodik hozzá, hogy a pénzügyi tranzakciós adóra (FTT) nem a tagállamok befizetésének helyettesítőjeként kellene tekinteni az európai költségvetésben. „Ha már bevezetik a tranzakciós adót, akkor azt további beruházásokra kellene fordítani, növekedésre és munkahelyekre, amelyek a fő prioritások, nem pedig olyan bevételek helyettesítésére, amelyek egyébként is meglennének" utalt Ségol az Európai Bizottság által június 29-én bemutatott 2014-2020 vonatkozó hosszútávú költségvetési tervezetre.

A főtitkár szerint a szociális jogokat támadások érik, az Európa 2020 stratégia keretében megfogalmazott bizottsági ajánlások a növekedésre és munkahelyteremtésre az egyes tagállamokban pedig aláássák az európai társadalmi modellt. Annak kimondása helyett, hogy a fizetéseknek fontos gazdasági szerepük van, és a hatékony közszolgáltatások előnyösek az európai gazdasági modell számára, a Bizottság még mindig a további rugalmasság és liberalizáció mellett kardoskodik. „Ezt nevezem én támadásnak."

Ségol véleménye szerint a rugalmasságot és biztonságot kombináló flexicurity modell csak akkor működhet, ha pénzt fektetnek az elbocsátott munkások átképzésébe. „Dániában rengeteget költenek a rugalmas biztonságra, hogy minden dolgozó, aki munkahelyet vált, képzésben részesüljön, és meg legyen fizetve a képzés időtartama alatt is. Elnézve az EU-ban az említett flexicurity-re valóban elköltött összeg nagyságát, kiderül, hogy még nagyon a dolog elején járunk. Inkább csak azt halljuk, hogy a munkásokat külön értesítés nélkül lehessen kirúgni."

Társadalmi párbeszéd kell

Az ETUC új főtitkára elfogadja, hogy a munkahely koncepciója változik, és a szakszerveteknek alkalmazkodnia kell, de a kormányoknak és a munkaadóknak is kellene. Ségol szerint a társadalmi párbeszéd Európában hiányos, így ennek új életre keltése lenne az első kísérlet. Érvelése szerint „a szociális párbeszéd nemzeti szinten hatékonynak bizonyult, és szeretnénk, ha európai szinten is sok szempontból hatékony lenne, ehhez azonban komolyan kell venni."

Ha a társadalmi párbeszéd hatékony, és minden érintett megoldás orientált megközelítést fog alkalmazni, akkor Ségol szerint egyezségre juthatnak a munkaidőről szóló uniós irányelvről is, amely három éve akadozik mivel nem született egyetértés a távolmaradás, az ügyeleti idő és a többszörös szerződések kérdésében. Az eddig csak egymásra mutogatáshoz, és bűnbak kereséshez vezető tárgyalások ősszel folytatódnak, de a munkaadók és a szakszervezetek még a tárgyalandó napirendi pontokban sem értenek egyet.

„Megmondtuk a BusinessEurope-nak , hogy készen állunk a megbeszélésekre, de előzetes tárgyalásokra van szükség, hogy megtaláljuk a közös kiindulópontot. Ha megvan a szilárd alap, akkor megkezdjük a korrekt tárgyalásokat. Azért vagyunk itt, hogy tárgyaljunk, nem azért, hogy úgy tegyünk, mintha " mondta el a főtitkár.

Bernadette Ségollal az EurActiv szerkesztője, Daniela Vincenti-Mitchener beszélgetett, a teljes interjú szövege angolul itt olvasható.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo