Most már kétszer is meggondolják a kínai befektetést a cégek

Úgy tűnik, hogy az az idő amikor Kínában a befektetések nagy megtérüléseket hoztak, a vége felé közeledik, mivel a gazdasági növekedés lassul, emellett a költségek is növekednek. Gazdasági szakértők szerint a szükséges reformintézkedések elmaradnak, ezért mind az amerikai, mind pedig az európai befektetők behúzták a vészféket – vélekedik a kftkreator.hu.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A pesszimista gazdasági előrejelzéseknek köszönhetően az európai és amerikai cégek számára Kína elvesztette vonzerejét, így a befektetések stagnálnak, sőt egyes esetekben a cégek munkaerőt kénytelenek elbocsájtani.  Az egyre magasabb munkaerő-költségek és a jogi bizonytalanságok miatt immár nem csupán az európai, hanem az amerikai cégek is befékeznek: 30 százalékuk azt tervezi, hogy 2015-ben nem erősíti befektetéseit. Emellett a befektetők 30 százaléka azt mondja, hogy kínai befektetései egyáltalán nem hoznak profitot. Ezek a negatív eredmények a legrosszabbak a 2009-es gazdasági válság óta- írta a kftkreator.hu.

"Nagyon sok cég kivár és azt szeretné látni, hogy mit is jelent pontosan  a kínai gazdaság sokat hangoztatott megreformálása"  - fejtette ki Armin Schmiedeberg, a Bain and Company befektetési tanácsadó munkatársa. A tanácsadó cég a napokban készített felmérést a Kínában jelenlevő amerikai és erurópai cégek körében.

Az a magyar vállalkozás, amelyik külföldi terjeszkedésben gondolkodik, most élete üzletét kötheti meg!

Az eredmények elemzése alapján úgy néz ki, hogy Kínában az emelkedő költségek mellett a különböző korlátozások is komoly akadályt jelentenek a befektető cégek számára. A cégek jelentős része, mintegy 30 százaléka úgy érzi, hogy a könnyítési ígéretek ellenére a versenyfeltételek, illetve a piacra jutás feltételei egyáltalán nem javultak. Emellett a 2013 végén bejelentett gazdasági reformok is váratnak magukra.

Érdekes azt is megfigyelni, hogy a szorosan gazdasági problémák mellett a befektetőknek más problémákkal is szembesülniük kell. A magas levegőszennyezettség miatt a vállalkozások nem szívesen küldenek Kínába szakembereket. Emellett a másik jelentős probléma az Internet cenzúrázása - a cégek mintegy 57 százaléka fejtette ki elégedetlenségét emiatt. A megkérdezett cégek több mint fele (55 százalék) úgy érzi, hogy kínai versenytársaival szemben hátrányos megkülönböztetésben részesül.

Az összesített - egyáltalán nem kedvező adatok alapján - érdekes lesz megfigyelni azt, hogy az elkövetkező időszakban hogyan fog változni a kínai gazdasági környezet.

Már Kína is kiszervezi a gyártást?
Átalakulóban van Ázsia gazdasága, főként azért, mert a kínai vezetés vasmarokkal menedzseli az ipari ország átállítását egy innovatív, szolgáltatásalapú fogyasztói társadalmi modellre. Kína feldolgozóipari túlsúlya ennek eredményeképpen gyengül, és szerepét India, illetve az ázsiai feltörekvő gazdaságok vehetik át. Mindez a Pioneer Alapkezelő szerint relatíve alacsony nyersanyagárakat eredményezhet, ami kedvezően hat a nyersanyagimportőr gazdaságokra.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo