Monetáris feltételrendszer

A monetáris feltételrendszerben 2001 októberében az alábbi változások történtek az MNB 2001/12. havi jelentése szerint:

2001. október 1-jei hatállyal megszûnt a forint árfolyamsáv csúszó leértékelése, az intervenciós sáv közepét 276,1 forint/euró árfolyamon rögzítették. A forint csúszó leértékelésének várakozásokat orientáló szerepét az inflációs célkövetéses rendszer bevezetése után a kitûzött inflációs célpálya vette át.

A forint piaci árfolyama
A forint piaci árfolyamát október folyamán is a sáv erõs oldali tartományában jegyezték. A sávközéphez képest az ár-folyam október 25-ig több mint 2%-ot erõsödött, ezt követõen azonban a hónap végéig némileg gyengült, és 255,35 forint/euró értéken (7,52%-kal a sávközép felett) zárt, ami 0,93-kal erõsebb a szeptemberi záróértéknél. (A havi átlagos árfolyam októberben 255,46 forint/euró
volt, amely 0,16%-kal magasabb a szeptemberi átlagnál. A forint piaci árfolyama a hónap során átlagosan 747 bázis-ponttal tért el a centrumárfolyamtól a sáv erõs felében. Ez az eltérés 22 bázisponttal magasabb a szeptemberi értéknél.

Az MNB statisztikai mérlege
Októberben a forgalomban lévõ készpénz mennyisége 20 milliárd forinttal, az egyéb monetáris intézmények bankszámláinak hó végi állománya pedig 90,2 milliárd forinttal növekedett a szeptember végi állományhoz képest.
Ezzel összefüggésben az egyéb monetáris intézmények aktívrepó-állománya 16,2 milliárd forinttal, az MNB által ki-bocsátott belföldi kötvények állománya pedig 34,1 milliárd forinttal nõtt, míg az egyéb monetáris intézmények forint-betéteinek állománya 160,2 milliárd forinttal csökkent, és a
központi kormányzat forintbetéteinek állománya pedig 67,7 milliárd forinttal növekedett. A jegybank októberben 16,6 milliárd forint értékben vásárolt devizát a központi kormányzat devizaadóssága miatti devizaigény kielégítése céljából.
Az átlagállományok alakulását vizsgálva: az egyéb monetáris intézményektõl származó forrástételek közül a bankszámlabetétek átlagállománya 8,5 milliárd forinttal nõtt, míg a forintbetéteké 42,1 milliárd forinttal, a deviza-forrásoké pedig 5,1 milliárd forinttal csökkent. Az egyéb monetáris intézmények tulajdonában lévõ belföldi kibocsátású MNB-kötvények átlagállománya 7,4 milliárd forinttal emelkedett a szeptemberi értékhez képest.

A monetáris intézmények összevont mérlege
2001. októberben a monetáris bázis éves növekedési üteme – a 2000–2001. évi kötelezõtartalék-szabályozásban történt változások hatásaitól statisztikailag megtisztított adatok alapján számítva – az elõzõ havihoz képest 2,3 százalékponttal 13,0%-ra emelkedett.
Az összevont mérleg forrástételeibõl a végleges októberi adatok alapján számolt pénzállományok éves növekedési indexe az összes aggregátum esetében enyhén emelkedett. A bankrendszeren kívüli készpénzt és a látra szóló forintbetéteket magában foglaló M1 aggregátum éves növekedési
üteme 0,8 százalékponttal gyorsult szeptemberrõl októberre, hó végi állománya így 12,9%-kal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az M1 összetevõin túl a devizabetéteket és a lekötött forintbetéteket is magában foglaló M2 pénzmennyiségi mutató éves indexe az elõzõ havihoz képest
0,3 százalékponttal 15,0%-ra csökkent. Az M2 részein kívül a visszavásárlási megállapodásokból származó forrásokat és a hitelintézeti értékpapír-állományt is tartalmazó szélesebb értelemben vett pénzmennyiség (M3), melynek 12 havi növekedési üteme az elõzõ hónaphoz képest 0,1 százalékponttal 15,4%-ra nõtt. Az M3 elemein túl a bankrendszeren kívüli állampapír-állományt és belföldi MNB-kötvényállományt is magában foglaló legtágabb (M4) aggregátum éves növekedési üteme az elõzõ havihoz képest 0,5 százalékponttal gyorsult, hó végi állománya így 13,7%-kal volt magasabb az elõzõ év azonos idõszakának adatánál.

Szektorok szerint vizsgálva a monetáris intézmények összevont mérlegének forrástételeit: a nem pénzügyi vá-lalatok forintbetétei tranzakciók következtében 64,1 milliárd forinttal nõttek. A nem pénzügyi vállalatok devizabetéteinek állományát tranzakciók hatására 28,6 milliárd forinttal
növelte, árfolyamváltozás következtében 1,2 milliárd forinttal csökkentette. A háztartások által elhelyezett betétek állománya 76,8 milliárd forinttal bõvült. Ebbõl a forint-betétek állománya (kizárólag tranzakciók miatt) 75,3 milliárd forinttal nõtt. A devizabetétek állománya tranzakciók következtében 4,2 milliárd forinttal emelkedett, árfolyam-változás hatására ugyanakkor 2,7 milliárd forinttal szûkült, így összességében a háztartások devizabetéteinek állománya 1,5 milliárd forinttal nõtt.
A monetáris intézmények összevont mérlegének eszközoldali tételei közül a belföldi követelésállományt – mely a belföldi hitelállományon túl a belföldi szektorokkal szembeni értékpapír-követeléseket is magában foglalja – a tranzakciók 48,7 milliárd forinttal emelték, az árfolyamváltozások pedig 10,3 milliárd forinttal csökkentették a hónap során. A vállalati szektor belföldi hitelállománya 46,7 milliárd forinttal nõtt októberben, melynek összetevõi közül a forinthitelek tranzakciók következtében 48,7 milliárd forinttal bõvültek. A devizahitelek állománya tranzakciók miatt 7,5 milliárd forinttal emelkedett, árfolyamváltozás következtében ugyanakkor 6,7 milliárd forinttal csökkent. Az egyéb volumenváltozások 2,8 milliárd forinttal mérsékelték a nem pénzügyi vállalati szektor hiteleinek állományát. A központi kormányzat nettó tartozása tranzakciók miatt 38,6 milliárd forinttal, árfolyamváltozás következtében pedig további 5,7 milliárd forinttal csökkent októberben.
A monetáris intézmények által a háztartásoknak nyújtott hitelek állománya az elõzõ havihoz képest 21,8 milliárd forinttal emelkedett.

Állampapírpiac
Az állampapírpiacot októberben hozamcsökkenés jellemezte. A hónap egészét tekintve a másodpiac alakulását tükrözõ zéró-kupon hozamok esetében a rövidebb, 3, 6, 12 hónapos futamidõkön egyre csökkenõ mértékben, 39, 11 és 9 bázisponttal süllyedtek a hozamok. Hasonlóan alakult a hozamváltozás a hosszabb (2, 3, 5 éves) lejáratokon is, ahol 22, 19, valamint 8 bázispontos elmozdulás következett be. A 10 éves futamidõ hozama nem változott számottevõen
az elõzõ hónaphoz viszonyítva (5 bázispontot emelkedett).
Az állampapír-aukciókon benyújtott ajánlatok összege csökkent az elõzõ hónaphoz képest. Októberben öt alkalommal volt MNB-kötvényaukció.

A Magyar Államkötvény Index (MAX) (amely az 1 év feletti hátralévõ futamidõvel rendelkezõ, nyilvános kibocsátású, fix kamatozású államkötvények piaci árfolyam-alakulását tükrözi) értéke október 31-én 213,6285 ponton állt. Az indexkosárral azonos szerkezetû portfólióval az egy év alatt elérhetõ hozam évesített értéke 13,13% volt.

Piaci kamatok
A bankközi forintpiacon októberben a forgalom 1392,3 milliárd forint volt, ami 110,4 milliárd forintos növekedést jelentett az elõzõ havi értékhez képest. Az 1 napos bankközi ügyletek napi átlagkamatlába a hónap eleji alacsonyabb értékrõl a hónap második felében fokozatosan emelkedett, és a hónap közepétõl a kamatfolyosó felsõ tartományában helyezkedett el. Az irányadó jegybanki kamatok október 25-ei csökkentése ellenére a piacon kialakult likviditási hiány következtében az overnight bankközi kamatok a hónap utolsó hetében az 1 napos jegybanki aktív repókamatláb közelében voltak, 31-én pedig a jegybanknál lejáró betétek hatására visszatértek a kamatfolyosó közepéhez.

A nem pénzügyi vállalatoknak piaci feltételek mellett éven belüli lejáratra nyújtott hitelek átlagkamatlába 12,04%-ról 11,95%-ra, az éven túli hitelek átlagkamatlába 12,49%-ról 12,39%-ra változott. Az éven belüli betétek átlagkamata 9,05%-ról 9,09%-ra módosult, az éven túli betéteké pedig összetételváltozás miatt 63 bázisponttal 8,89%-ról 8,26%-ra csökkent. A nem pénzügyi vállalatok hitelei és betétei között jelentõsebb súllyal szereplõ éven belüli lejáratok esetén az átlagkamatlábak közötti különbség 2,86 százalékpont volt.

A lakossági látra szóló betétek átlagkamatlába 3,33%-ról 3,42%-ra emelkedett, az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagkamatlába pedig az elõzõ hónap szintjén maradt (8,57%). Az éven túli lejáratra lekötött betétek átlagkamat-lába 9,30%-ról 9,22%-ra változott. A háztartási szektorhoz tartozó egyéni vállalkozók hiteleinek átlagkamatlába az elõzõ hónap szintjén maradt (17,95%). A látra szóló betétek átlagkamatlába 1,81%-ról 1,74%-ra, az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagos
kamatlába 8,59%-ról 8,63%-ra csökkent.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo