Az ÉVOSZ gazdasági számításokkal támasztotta alá a kormány felé, hogy a 3 százalékos kamatszint, a kamattámogatási kiadások mellett hozzájárul a költségvetési bevétel, az áfa-, járulék és az adók többletbefizetésének emelkedéséhez – írták.
Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy ez csak akkor valósul meg, ha a lakásügy a legális szférában erősödik, nem adnak teret a kóklereknek és az adózást elkerülő vállalkozásoknak. Fontos, hogy a részletszabályok kidolgozásánál a hitelképességek vizsgálatán túl ott legyenek például az írásos szerződések, a műszaki-pénzügyi ütemekhez igazított hitelkifizetések, a számlákon keresztüli pénzmozgás és a kötelező vállalkozási felelősségbiztosítás is. Mindez egyben a versenyegyenlőséget is kell, hogy szolgálja – ismertette közleményében az ÉVOSZ.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei nehéz építőipari piaci helyzetben kitörési pont lehet a lakásépítés és lakásfelújítás. A kormányzati intézkedésnek a gazdaságélénkítő, kedvező hatása kihat az egész építésgazdasági értékláncra.
A szakszövetség számításai szerint a magyarországi lakásvagyon ésszerű megőrzése érdekében évente mintegy 250 ezer lakást kellene felújítani, a lakások korösszetételének megőrzéséhez évente legalább 30 ezer új lakást kellene megépíteni. Az elmúlt 10 évben ilyen mértékű építések-felújítások nem voltak, jelentős az elmaradás.