Mit adtak nekünk a külföldiek? Tavaly 11 ezer munkahelyet

Rekordszintet ért el Európában a külföldi befektetések mértéke 2015-ben. A lezárt projektek száma a megelőző évihez képest több mint tizedével nőtt, átlépve az ötezres számot, közel 218 ezer munkahelyet teremtve. Magyarországon több mint 11 ezer új munkahely jött létre FDI révén, ami több mint kétszerese a 2014-es értéknek.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Közép-Kelet-Európa országaiban közel négyszer gyorsabb ütemben nőtt a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) mértéke, mint a kontinens nyugati felén – derül ki az EY Destination Europe kutatásából. Európa egészében tavaly 5083 projekt zárult le, ami a megelőző évit 14 százalékkal múlta felül. A kontinensen FDI-projektek révén létrejött 217,7 ezer munkahely pedig közel ötödével múlja felül a megelőző évi szintet. A projektek több mint fele tavaly Európán belüli tranzakció volt. A közép-kelet-európai régió az új munkahelyek számából 50 százalékos arányban részesült tavaly. Összességében az FDI volumene 39 százalékkal nőtt ebben a régióban, szemben a nyugat-európai 9 százalékos növekedési ütemmel.

Magyarországon tavaly 94 projektet zártak le, az így létrejött 11 741 új munkahely több mint kétszerese a 2014-es 4868-nak és több mint háromszorosa a 2013-as 3879-nek. Az új munkahelyek többsége az adott befektető itteni tevékenységének kiterjesztéséhez kapcsolódik. A hazai feldolgozóiparban 69 FDI-projekt zárult le tavaly, ezek összesen 10 675 munkahelyet hoztak létre, a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén pedig 15 projekt 941 új állást jelentett. Az aktív külföldi befektetők zöme, közel 60 százaléka nyugat-európai volt 2015-ben, míg majdnem ötödük az Egyesült Államokból származott.

„Az EY kutatása alapján számos területre érdemes figyelmet fordítania az európai cégeknek és államoknak, amennyiben az FDI-aktivitás fenntartására törekednek” – mondta Rencz Botond, az EY vezérigazgatója. „A következő években mindinkább a digitális iparágakra kerül a hangsúly a külföldi befektetők részéről, saját üzleti fejlődése szempontjából azonban csupán egy százalék nevezte fontosnak az Európai Bizottság által is támogatott digitalizációt. A globális felmérés jelzi ugyanakkor, hogy csökkent az európai tevékenységét kiépíteni, illetve bővíteni szándékozók köre. Míg a tavalyi jelentésben a válaszadók közel harmada tervezett európai befektetést, az idei adatok szerint alig több mint ötödük fogalmazott meg hasonló terveket” – tette hozzá.

Ukránok jönnek az osztrák cégvezetők helyett
A vállalkozások körében csökkenőben van a külföldi érdekeltségű cégek aránya, azaz a külföldi tőke szerepe fogyatkozik. Mindez a csökkenés annak fényében szembetűnő, hogy a külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező társaságok általában stabilabb pénzügyi háttérrel és eredményességgel rendelkeznek.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo