Miniszterek a magyar gazdaságról

Kiválóan teljesített a magyar gazdaság 2001-ben, ezért - a világgazdaság lassulása ellenére - optimisták lehetünk 2002-őt illetően is – hangzott el 2002. január 11-én azon a sajtótájékoztatón, amit közösen tartott Varga Mihály pénzügyminiszter, Matolcsy György gazdasági miniszter és Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Mint Matolcsy György elmondta: erre közvetlenül azt követően került sor, hogy Orbán Viktor kormányfővel egyeztettek. Mindhárman hangsúlyozták, hogy 2001-ben megerősödtek a hazai tulajdonú kis- és középvállalkozások.

„Soha rosszabb évet, mint a 2001-es volt” – vezette be gondolatmenetét Varga Mihály. Kiemelve, hogy a 4 százalék körüli gazdasági növekedés úgy következett be, hogy mellette a gazdasági egyensúlyi helyzet sem romlott. Az exportunk tíz, a belföldi felhasználás három százalékkal nőtt, és bár a bruttó hazai termék növekedésében az ipar súlya kisebb, mint korábban, ez pozitívan értékelendő, miután annak köszönhető, hogy egyrészt a mezőgazdaság hat százalékkal nőtt – rácáfolva a kedvezőtlenebb várakozásokra -, másrészt az építőipar szintén plusz tíz százalékot teljesített.
Varga Mihály szerint az a tény, hogy a munkanélküliség (értelemszerűen a regisztrált munkanélküliekről van szó – a szerk.) tizenkét százalékkal csökkent, s így jelenleg 5,7 százalékos, bizonyítja, hogy a minimálbér tavalyi jelentős megemelése nem járt tömeges elbocsátásokkal. A bruttó átlagkeresetek 16,5 százalékos növekedése pedig azért is figyelemre méltó, mert 2001-ben először volt magasabb a keresetnövekedés a közszférában (19,2%) mint a versenyszektorban, illetve mert nem okozott egyensúlyi gondot.
A beruházások 5-7 százalékos növekedése szintén kedvező, aminek az eléréséhez a pénzügyminiszter szerint nagy mértékben hozzájárult a Széchenyi terv.
Az infláció alakulása, az év végi 7 százalék igazolta a várakozásainkat” – fogalmazott Varga Mihály -, „így a magyar gazdaság rácáfolt arra a közgazdasági alapfeltevésre, hogy a dezinfláció és a tartós növekedés kizárja egymást.” Tavaly a második félévben pedig kifejezett árstabilitás volt.
Az államháztartási hiány 3,3 százalékos volt 2001. végén, miközben a terv 3,4 százalék volt – emelte ki a fontosabb adatok közül a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy ezen belül a központi költségvetés helyzete alakult kedvezőbben, míg az önkormányzatoké és a társadalombiztosításé kedvezőtlenebbül.
„2002-ben nem számolunk fordulattal, továbbra is négy százalék körüli gazdasági növekedésre számítunk” – folytatta Varga Mihály, amit az alapoz meg, hogy hosszú távon, tehát ez év második felétől a világgazdasági konjunkturális kilátások is kedvezőek, hogy a Széchenyi program eredményei most érnek be fokozatosan, illetve hogy a dezinfláció várhatóan folytatódik.

„Jegybanki szempontból nagyon könnyű összefoglalni a múlt évet” – vette át a szót Járai Zsigmond . Azaz a 2001-ben kitűzött monetáris cél nem változott, eszerint 2006-ban a forintot is felválthatja az euró. (Ennek persze az a feltétele, hogy 2004-ben az EU tagjává váljunk.)
Ennek érdekében módosult tavaly a jegybanktörvény, ami a bankelnök szerint biztosítja az MNB függetlenségét; ezt szolgálta és szolgálja a kormány és jegybank összhangban lévő monetáris politikája, ezen belül a sávszélesítés, a kamatszint alakulása. A magyar bankrendszer illetve pénzügyi közvetítő rendszer erős és stabil – szögezte le Járai. És a forint +7 százalékos erősödése is úgy következett be 2001-ben, hogy az nem okozott zavart a gazdaságban. (Ezt bizonyítja a jegybank elnöke szerint, hogy a vámszabadterületen kívüli export, ami főként a kis-és középvállalkozások exportja, nagyobb mértékben nőtt, mint a vámszabadterületeken belüli, jellemzően multiké.)
A gazdasági növekedés tartós egyensúlyát az árfolyam oldaláról semmi nem fenyegeti – hangsúlyozta Járai Zsigmond -, cáfolva azokat a kósza híreket, hogy bármiféle beavatkozást fontolgatna a jegybank.
Kérdésekre válaszolva Járai Zsigmond megerősítette, hogy a jegybanknak nincsenek árfolyam-célkitűzései, hanem inflációs törekvései vannak, azaz 2002-re 4,5 százalék körüli átlagos árnövekedésnél nem lehet több, 2003-ban pedig 3,5 százaléknál.

„Részben a globális, részben a belföldi piacokra kell továbbra is alapozni a gazdasági növekedést – mondta Matolcsy György -, mivel ez már 2001-ben is jól működött, és a lassuló világgazdasági helyzetben ezért tudott a magyar gazdaság kiemelkedően teljesíteni.” Továbbá: „2001. A hazai tulajdonú gazdaság megerősödést hozta, ami az export alakulásából látható.” A harmadik nagyra értékelendő dolog a gazdasági miniszter szerint „a kormány és a jegybank bátor kamatpolitikájának köszönhető fordulat az infláció alakulásában”. Végül, de nem utolsó sorban Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy 2001. Az összefogás éve is volt , az üzleti szektor, a bankszektor, az önkormányzatok, a polgárok és a kormány között, hiszen a Gazdasági Tanácsban határoztuk el, hogy megtörjük az inflációt…”
Kérdésekre válaszolva a miniszter elmondta, hogy eddig mintegy 100 milliárd forintot ítéltek oda a Széchenyi terv keretében a különböző beruházási pályázatokon, amiből eddig „már” 5 milliárdot folyósítottak. Ezzel a tárca elégedett, hiszen a pályázati feltételek szerint a beruházónak előbb a saját erőt kell felhasználnia, és utána juthat az állami pénzhez, ami lassítja ugyan a pályázatok átfutási idejét, de „így helyes”.

A magyar gazdaságról (a GM értékelése)

A jegybank 2001-2002. évi tevékenységéről

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo