Milyen kockázatokkal jár egy vállalati bojkott?

Napjainkban egyre több vállalat formál véleményt olyan ügyekben, mint a klímaváltozás vagy az emberi jogok érvényesülése. Előfordul, hogy cégek bojkottálnak más vállalatokat, mert úgy vélik, azok nem tesznek eleget bizonyos emberi jogi vagy klímavédelmi elvárásoknak. Nemrég pedig egy nagy közösségi média platformot reklámozók bojkottáltak, mert úgy gondolták, nem megfelelően moderálja a tartalmakat. Bár első pillantásra jó ötletnek tűnhet csatlakozni egy ilyen bojkotthoz, ennek komoly jogi kockázatai lehetnek. Ezt jól mutatja, hogy az említett online platformmal kapcsolatos amerikai bojkott egy versenyjogi kereset formájában a bíróságon kötött ki. A Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda szakértői összefoglalták tanácsaikat a bojkottot fontolgató vállalatoknak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A versenyjog minden vállalkozások közti összebeszélést tilt, ha az a versenyre káros hatással lehet” – hangsúlyozza Dr. Novák Zoltán, a Taylor Wessing partnere és nemzetközi vitarendezési szakértője. Így akár egy bojkott is versenyjogba ütközhet, ha több vállalkozás együtt indítja vagy közös megállapodás alapján folytatja.

Három tanácsot érdemes megfogadni
Három tanácsot érdemes megfogadni
Fotó: Depositphotos

Fontos kiemelni, hogy nem csak az eladói oldalon lehetséges versenyjogsértés. A vevők összebeszélése is minősülhet kartellnek, még akkor is, ha nem versenytársak, és a bojkott célja nem gazdasági előny elérése, hanem például emberi jogok vagy klímavédelem érvényre juttatása.

A Taylor Wessing ügyvédi iroda három fontos tanácsot fogalmazott meg a bojkottot fontolgató vállalatoknak:

  1. Mindenképpen tárgyaljanak közösen a bojkottált céggel, ne szüntessék be a gazdasági kapcsolatot minden jelzés nélkül.
  2. A bojkott célja lehetőleg ne gazdasági jellegű legyen, hanem erkölcsi vagy társadalmi, például gyermekmunka vagy nem fenntartható termelés elleni fellépés.
  3. A bojkott legyen arányos és indokolt. Ha a cél teljesül, be kell szüntetni a bojkottot.

Még ha ezeknek a szempontoknak meg is felel egy bojkott, fennáll a veszélye, hogy a versenyhatóság összességében mégis versenyjogsértőnek ítéli meg, ha hatásában korlátozza a versenyt. Ez alól csak akkor mentesülhet, ha kimutatható, hogy a bojkottnak olyan pozitív hatása van a gazdasági versenyre – például növeli a termelékenységet vagy az innovációt –, ami kiegyensúlyozza a verseny esetleges torzulását.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo