Miért jó, ha könnyű?

A könnyűszerkezetes házak száma Magyarországon lassan, de növekedésnek indult. Ahhoz, hogy mind több építkező választja a készház, rönk-, gerenda, és a helyszínen szerelt technológiát, az erre szakosodott vállalkozók minőségi munkája, s a banki hitellehetőség egyaránt hozzájárult.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nálunk egyre sikeresebbek

Amíg Nyugat-Európában az összes lakás 20-40 százaléka között van a könnyűszerkezetesek aránya, a kelet-európai országokban csak 1-5 százalék között mozog. Kivétel közülük Magyarország, ahol a családi házas piaci részarány mára elérte a 11 százalékot. Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő tagozatának alelnöke úgy látja: annak, hogy nálunk egyre több építkező választja ezen házépítési technológiák valamelyikét, legfőbb oka, hogy lassan sikerül kiszorítani a piacról a kontárokat. A piactisztítás előmozdítása érdekében szövetségnek tagjai rendelkeznek az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs kht. (ÉMI) előírt, megfelelőségi igazolásával és a saját minőség-ellenőrzési rendszert is kidolgoztak. Építési technológiáik - legyen az kis-, vagy nagypanelos, rönk-, gerendaház, vagy helyszínen szerelt - a forgalomba hozatalhoz és felhasználáshoz szükséges, jogszabályi alapkövetelményeknek (mechanikai szilárdság, tűzbiztonság, tisztaság, egészség- és környezetvédelem, használati biztonság, zajvédelem, valamint energiatakarékosság és hővédelem) éppúgy megfelelnek, mint saját minőség-ellenőrzési rendszerüknek.

A garantált minőség mellett segíti ezen építési módok terjedését az is, hogy napjainkban már több bank folyósít támogatott hitelt a hasonló technológiával épült házakhoz. Ugyancsak a könnyűszerkezetek iránti építkezői bizalmat erősíti, hogy a hitelt nyújtó pénzintézetek által megállapított hitelfedezeti érték - a védjegyet viselő szerkezetből épült házaknál - már megközelítőleg annyi, mint a téglából épült házak esetében (ez korábban a téglaházénak csupán 70 százaléka körül volt).     

A könnyűszerkezet előnyei

S hogy melyek azok az előnyök, amiért érdemes készházat, vagy gerendaházat építeni? Környezetbarát tulajdonságuk mellett viszonylag rövid, 3-6 hónap között felépíthetők, s az üzemben előre gyártott panelelemekből épült készházak belső térkialakítása pedig később is rugalmasan változtatható. Ugyancsak figyelemre méltó e szerkezeteknek gyakran a téglánál is kedvezőbb hőszigetelő képessége, ami az egyre emelkedő energiárak mellett nem elhanyagolható. Különleges szigetelésük tökéletes védelmet nyújt a nedvesség ellen, s előnyük az is, hogy a - szárazépítési technológia révén - a téglával ellentétben, esetükben nem kell a száradási időt bekalkulálni.

A könnyűszerkezetes technológiákkal épült házak lakótere - különösen a faszerkezeté - nyáron kellemesen hűvös, s télen sem hűl ki teljesen. A téglaházhoz képest - néhány kivételtől eltekintve - a négyzetméterár is alacsonyabb, és garantált: vagyis menet közben a cégek nem emelik az árat. A hasonló technológiát kínáló társaságok némelyikénél az ár a ház megrendelt (szerkezetkész, félkész- vagy kulcsrakész) állapotig való felépítése mellett tartalmazza az egyedi tervezés, valamint a közműengedélyek beszerzési és a szállítási költségeket, valamint a munkadíjakat is. A beruházói garancia pedig általában 10-30 év. #page#

Az egyes technológiák jellemzői

A fenyőből készült rönk- és gerendaházaknál az előkészített - 12,  14, 16, 18, 20 és 22 cm-es méretre gyártott - gerendaelemekből a pinceszintre, a pont-, vagy sávalapra a szakemberek a helyszínen az építtető igénye szerint építik fel a házat. A négyzetméterárakat a ház készültségi foka és a felhasznált gerendák vastagsága határozza meg. E szerint a 16 cm-es átmérő rönkház négyzetmétere szerkezet-készen áfával többnyire 89 ezer forint körül, félkészen 130 ezer, míg kulcsrakészen 180 ezer forint körül mozog.

A kanadai típusú, ún. tüzihorganyzott acélvázas házépítési mód jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza készül acélból, hanem a lakóház tetőszerkezete is. A vázszerkezet közé gipszkarton kerül, melyet korszerű vakolattal látnak el. A négyzetméterár ennél a technológiánál áfával 120-150 ezer forint között szóródik.

A kis- és nagypaneles készház-rendszerek üzemben legyártott elemeit szintén a gyártók viszik a helyszínre, amelyből összeállítják a lakóépületet. A favázas, szendvics jellegű könnyűszerkezetes házelemekből három hónap alatt felépített otthonok többféle készültségi fokban rendelhetők meg. A négyzetméterárak félkész állapotig áfával 110-130, míg a kulcsrakész házaké általában 170-240 ezer forint között van.

Könnyűszerkezetes lakóépületek megoszlása Magyarországon

Technológia szerint:

        - helyszínen szerelt : 67 %

        - készház: 23 %

        - rönk- és gerendaház: 10 %

Tartószerkezet alapanyaga szerint:

        - faszerkezetű: 64 %

        - fémszerkezetű: 36 %

 

forrás: ÉVOSZ

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo