Miért jó, ha könnyű?

A könnyűszerkezetes házak száma Magyarországon lassan, de növekedésnek indult. Ahhoz, hogy mind több építkező választja a készház, rönk-, gerenda, és a helyszínen szerelt technológiát, az erre szakosodott vállalkozók minőségi munkája, s a banki hitellehetőség egyaránt hozzájárult.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nálunk egyre sikeresebbek

Amíg Nyugat-Európában az összes lakás 20-40 százaléka között van a könnyűszerkezetesek aránya, a kelet-európai országokban csak 1-5 százalék között mozog. Kivétel közülük Magyarország, ahol a családi házas piaci részarány mára elérte a 11 százalékot. Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő tagozatának alelnöke úgy látja: annak, hogy nálunk egyre több építkező választja ezen házépítési technológiák valamelyikét, legfőbb oka, hogy lassan sikerül kiszorítani a piacról a kontárokat. A piactisztítás előmozdítása érdekében szövetségnek tagjai rendelkeznek az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs kht. (ÉMI) előírt, megfelelőségi igazolásával és a saját minőség-ellenőrzési rendszert is kidolgoztak. Építési technológiáik - legyen az kis-, vagy nagypanelos, rönk-, gerendaház, vagy helyszínen szerelt - a forgalomba hozatalhoz és felhasználáshoz szükséges, jogszabályi alapkövetelményeknek (mechanikai szilárdság, tűzbiztonság, tisztaság, egészség- és környezetvédelem, használati biztonság, zajvédelem, valamint energiatakarékosság és hővédelem) éppúgy megfelelnek, mint saját minőség-ellenőrzési rendszerüknek.

A garantált minőség mellett segíti ezen építési módok terjedését az is, hogy napjainkban már több bank folyósít támogatott hitelt a hasonló technológiával épült házakhoz. Ugyancsak a könnyűszerkezetek iránti építkezői bizalmat erősíti, hogy a hitelt nyújtó pénzintézetek által megállapított hitelfedezeti érték - a védjegyet viselő szerkezetből épült házaknál - már megközelítőleg annyi, mint a téglából épült házak esetében (ez korábban a téglaházénak csupán 70 százaléka körül volt).     

A könnyűszerkezet előnyei

S hogy melyek azok az előnyök, amiért érdemes készházat, vagy gerendaházat építeni? Környezetbarát tulajdonságuk mellett viszonylag rövid, 3-6 hónap között felépíthetők, s az üzemben előre gyártott panelelemekből épült készházak belső térkialakítása pedig később is rugalmasan változtatható. Ugyancsak figyelemre méltó e szerkezeteknek gyakran a téglánál is kedvezőbb hőszigetelő képessége, ami az egyre emelkedő energiárak mellett nem elhanyagolható. Különleges szigetelésük tökéletes védelmet nyújt a nedvesség ellen, s előnyük az is, hogy a - szárazépítési technológia révén - a téglával ellentétben, esetükben nem kell a száradási időt bekalkulálni.

A könnyűszerkezetes technológiákkal épült házak lakótere - különösen a faszerkezeté - nyáron kellemesen hűvös, s télen sem hűl ki teljesen. A téglaházhoz képest - néhány kivételtől eltekintve - a négyzetméterár is alacsonyabb, és garantált: vagyis menet közben a cégek nem emelik az árat. A hasonló technológiát kínáló társaságok némelyikénél az ár a ház megrendelt (szerkezetkész, félkész- vagy kulcsrakész) állapotig való felépítése mellett tartalmazza az egyedi tervezés, valamint a közműengedélyek beszerzési és a szállítási költségeket, valamint a munkadíjakat is. A beruházói garancia pedig általában 10-30 év. #page#

Az egyes technológiák jellemzői

A fenyőből készült rönk- és gerendaházaknál az előkészített - 12,  14, 16, 18, 20 és 22 cm-es méretre gyártott - gerendaelemekből a pinceszintre, a pont-, vagy sávalapra a szakemberek a helyszínen az építtető igénye szerint építik fel a házat. A négyzetméterárakat a ház készültségi foka és a felhasznált gerendák vastagsága határozza meg. E szerint a 16 cm-es átmérő rönkház négyzetmétere szerkezet-készen áfával többnyire 89 ezer forint körül, félkészen 130 ezer, míg kulcsrakészen 180 ezer forint körül mozog.

A kanadai típusú, ún. tüzihorganyzott acélvázas házépítési mód jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza készül acélból, hanem a lakóház tetőszerkezete is. A vázszerkezet közé gipszkarton kerül, melyet korszerű vakolattal látnak el. A négyzetméterár ennél a technológiánál áfával 120-150 ezer forint között szóródik.

A kis- és nagypaneles készház-rendszerek üzemben legyártott elemeit szintén a gyártók viszik a helyszínre, amelyből összeállítják a lakóépületet. A favázas, szendvics jellegű könnyűszerkezetes házelemekből három hónap alatt felépített otthonok többféle készültségi fokban rendelhetők meg. A négyzetméterárak félkész állapotig áfával 110-130, míg a kulcsrakész házaké általában 170-240 ezer forint között van.

Könnyűszerkezetes lakóépületek megoszlása Magyarországon

Technológia szerint:

        - helyszínen szerelt : 67 %

        - készház: 23 %

        - rönk- és gerendaház: 10 %

Tartószerkezet alapanyaga szerint:

        - faszerkezetű: 64 %

        - fémszerkezetű: 36 %

 

forrás: ÉVOSZ

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo