Közép-Kelet-Európában a történelmi hagyaték is egyedi helyzetet teremt, hiszen az örökölt vagyon hiánya mellett a saját, hozott minták is akadályozó tényezők lehetnek a sikeres befektetésben.
„Az emberek fejében rengeteg hiedelem él, amelyek sokszor azon alapulnak, amit tudat alatt otthonról hozunk. Onnan kezdve, hogy ki kezeli a pénzt, ki hozza meg végső döntést – ezeket mind át kell gondolnunk. Szerintem az önismeret a legelső lépés” – tette hozzá Viktória.
A panel résztvevői számos gyakorlati tanáccsal látták el a résztvevőket. Edit szerint „cél, időtáv és elérhető kockázatok – ez az a három dolog, amit mindenképpen át kell gondolni.”
Majd hozzátette: „Nem szabad, hogy egy rosszul sikerült lépés után elveszítsük az önbizalmunkat. Ha egy adott befektetés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, érdemes a környezetet is megvizsgálni. Könnyen elképzelhető, hogy például egy hosszú távú befektetés esetén ki lehet ülni a dolgot.”
Fókuszban a döntések
„Hamar elhatároztam, hogy mindig lesz egy saját alapom, aminél olyan döntéseket hozok, amikről senkinek nem kell beszámolnom. A fejlődő országok mikrofinanszírozási modelljeinek sikere rámutatnak, hogy a nők nagyon is képesek döntést hozni, és döntések mellett kitartani. Ami hiányzik ahhoz, hogy beinduljon a szekér, az a kockázatvállalási hajlandóság” – szögezte le Judit.
A kockázatvállalás sarkalatos pont volt a beszélgetés alatt, különösen mivel számos kutatás számol be arról, hogy míg hosszú távon a nők jobb befektetők lehetnek, az ő esetükben a kockázatkerülő attitűd sokkal gyakoribb, mint férfi társaiknál. A megszólalók azonban bátran beszéltek olyan periódusokról is, amikor nem úgy sikerültek a dolgok, ahogy eltervezték.