Az elmúlt hetekben szépen erősödött a forint elsősorban a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett kiszámítható kamatemeléseknek köszönhetően. Ezért némi hidegzuhanyt jelent a forint hétvégi zuhanása.
A Takarékbank elemzője Suppan Gergely szerint a forint esése egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus éleződésének az eredménye.
A geopolitikai feszültségek miatt alapvetően erősödnek a menedékdevizák, így a jen és a svájci frank, miközben kissé gyengül a dollár az euróval szemben a pénteki erősödést követően. A forint és a régiós devizák is korrigálnak a pénteki zuhanás után, az erősödést a forint vezeti. A régió szempontjából meghatározók lesznek az inflációs adatok is, amelyek szinte mindenhol igen jelentősen meghaladják a várakozásokat.Az eurót a péntek esti 353,22 forint után hétfőn reggel 356,59 forinton jegyezték, ami a forint 0,95 százalékos gyengülésének felel meg.
A dollár jegyzése 309,93 forintról 314,19 forintra, a svájci franké pedig 334,87 forintról 339,43 forintra emelkedett. A forint 1,37 százalékkal gyengült a dollárral és 1,36 százalékkal a svájci frankkal szemben.
Az év eleji árfolyamához képest hétfő reggeli árfolyamán a forint 3,4 százalékkal áll erősebben az euróval, 3,3 százalékkal erősebben a dollárral és 4,8 százalékkal erősebben a svájci frankkal szemben.
Az orosz-ukrán krízis a tőzsdéket is negatívan érinti
Meredek, 1-2,3 százalékos eséssel nyithatnak a meghatározó európai tőzsdék a reggeli határidős részvényindexek alapján. Az orosz-ukrán konfliktus miatt ugyanakkor szárnyalnak az olaj, gáz, gabona és más alapanyagok árai, amelyek esetében az orosz és/vagy ukrán kivitel meghatározó.
Néhány kivétellel szakadtak a távol-keleti tőzsdék a reggeli órákban, a befektetők feszülten figyelik az orosz-ukrán konfliktus fejleményeit. A japán indexek 1,6-2,2 százalékkal, a Hong Kong-i börze 1,5 százalékkal, a kínai tőzsdék 0,4-1,1 százalékkal, a dél-koreai vezető index pedig 1,6 százalékkal esett. A nyersanyagárak szárnyalása miatt azonban emelkedett az ausztrál tőzsde.