Miért esik a forint?

Nagyot gyengült a forint a hétvégén a nemzetközi devizakereskedelemben: egy százalékkal az euróval és közel másfél százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hetekben szépen erősödött a forint elsősorban a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett kiszámítható kamatemeléseknek köszönhetően. Ezért némi hidegzuhanyt jelent a forint hétvégi zuhanása.

Forrás: tozsdeasz.hu

A Takarékbank elemzője Suppan Gergely szerint a forint esése egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus éleződésének az eredménye.

A geopolitikai feszültségek miatt alapvetően erősödnek a menedékdevizák, így a jen és a svájci frank, miközben kissé gyengül a dollár az euróval szemben a pénteki erősödést követően. A forint és a régiós devizák is korrigálnak a pénteki zuhanás után, az erősödést a forint vezeti. A régió szempontjából meghatározók lesznek az inflációs adatok is, amelyek szinte mindenhol igen jelentősen meghaladják a várakozásokat.
Az eurót a péntek esti 353,22 forint után hétfőn reggel 356,59 forinton jegyezték, ami a forint 0,95 százalékos gyengülésének felel meg.

A dollár jegyzése 309,93 forintról 314,19 forintra, a svájci franké pedig 334,87 forintról 339,43 forintra emelkedett. A forint 1,37 százalékkal gyengült a dollárral és 1,36 százalékkal a svájci frankkal szemben.

Az év eleji árfolyamához képest hétfő reggeli árfolyamán a forint 3,4 százalékkal áll erősebben az euróval, 3,3 százalékkal erősebben a dollárral és 4,8 százalékkal erősebben a svájci frankkal szemben.

Az orosz-ukrán krízis a tőzsdéket is negatívan érinti

Meredek, 1-2,3 százalékos eséssel nyithatnak a meghatározó európai tőzsdék a reggeli határidős részvényindexek alapján. Az orosz-ukrán konfliktus miatt ugyanakkor szárnyalnak az olaj, gáz, gabona és más alapanyagok árai, amelyek esetében az orosz és/vagy ukrán kivitel meghatározó.

Néhány kivétellel szakadtak a távol-keleti tőzsdék a reggeli órákban, a befektetők feszülten figyelik az orosz-ukrán konfliktus fejleményeit. A japán indexek 1,6-2,2 százalékkal, a Hong Kong-i börze 1,5 százalékkal, a kínai tőzsdék 0,4-1,1 százalékkal, a dél-koreai vezető index pedig 1,6 százalékkal esett. A nyersanyagárak szárnyalása miatt azonban emelkedett az ausztrál tőzsde.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo