Kelet-Európa gazdaságában a nagyvállalatok mellett rettenetesen fontosak a mikro-, kis- és középvállalatok, hiszen ezek adják a munkahelyek zömét. Ez Magyarországon sincs másképp. Ennek megfelelően már attól függetlenül, hogy a kormánynak van egy koherens, komplex kkv-stratégiája a különböző részterületeken, így például az uniós programok megtervezésében, az üzleti környezet fejlesztésével összefüggő kormányzati döntésben, az innovációs stratégiában és fejlesztési tervben már ezt az irányt figyelembe véve születtek meg a tartalmak és az ezzel összefüggő döntések - közölte a Piac és Profit kérdésére Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) gazdaságfejlesztési szakállamtitkára.
Egységes terv
Ezekben a rész-szakterületekben lévő, a kkv-szektort érintő legfontosabb célok és eszközök egy, kimondottan a kkv-kra fókuszáló dokumentumban és cselekvési tervben, egy koherens egységben összegyűjtésre kerülnek. Ez alapján fogja tudni a kormány nyomon követni, hogy a szektorra vonatkozó valamennyi, üzleti környezet fejlesztési, bürokrácia-mentesítési, versenyfeltételeket-, adózási adminisztratív feltételeket javító, a gazdálkodás és a fizetések jogbiztonságát garantáló intézkedések valóban megvalósulnak - foglalta össze a terv lényegét az államtitkár.
Emellett az uniós pénzek úgy kerülnek elköltésre, hogy a szektor tudjon technológiát fejleszteni, munkaerőt képezni, oktatni, menedzsment know-how kultúrát fejleszteni, informatikai hátteret biztosítani maga számára. Az uniós forrásokon túl pedig az egyéb pénzügyi eszközök, a hitel, a garancia, a mikrohitel (ősztől indul) oly módon álljon rendelkezésre, hogy a szektor a legnagyobb mértékben jusson külső finanszírozási eszközökhöz. A kkv-stratégia célja, hogy a szektor prosperáljon, növekedjen, és minél több főt tudjon foglalkoztatni - summázta véleményét Egyed.
A körbetartozás
Létezik már több olyan megoldás javaslat, amely a körbetartozás csökkentésére irányul. A körbetartozás visszaszorítására az egyik legjobb eszköz, nyilván az adatvédelmi szempontokat figyelembe véve, a nyilvánosság. Ha kellő üzleti információk állnak a vállalkozók részére, akkor a lánctartozás elkerülhető. A transzparencia és a nyilvánosság a legnagyobb visszatartó erő, mindenféle jogszabály és pénzügyi konstrukció mellett. Jelenleg a GKM egy körbetartozás elleni projekten dolgozik, egy nyilvánosságot támogató üzleti információs rendszeren, ez áll majd a vállalkozók rendelkezésére.
Egy olyan, alapvetően piaci alapon működő rendszer szeretnénk támogatni, akár jogszabályi, akár fejlesztéspolitikai eszközzel, ami biztosítja azt, hogy a vállalkozók mielőtt a pénzük után futnának, kapjanak információt arról még szerződéskötés előtt, hogy az adott partnerrel adódhat-e pénzügyi kockázat - foglalta össze a szakállamtitkár.