Mi lesz veled, Görögország?

Az önerőből megoldhatatlan adósságválságba került Görögország kormánya most értette meg a hetek óta egyértelműen kommunikált német álláspontot, mely szerint Németországnak nem áll szándékában helyettük törleszteni az adósságukat, és ezzel tovább finanszírozni a görög gazdaság teljesítőképességét jóval meghaladó jóléti kiadásokat, illetve a közteherviselés fenntarthatatlanul alacsony szintjét.  - írja  a Concorde Értékpapír Zrt elemzésében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eladósodást fedező és elrejtő, hosszú éveken át tartó, ipari léptékben űzött csalássorozatot megvalósító egymást követő görög kormányok nem sok esélyt hagytak a fél éve hivatalba lépett jelenlegi adminisztrációnak a kapituláció elkerülésére, az elmúlt hónapok eleve kudarcra ítélt globális könyörgő-kolduló road-show-ival az álomszerű menekülési lehetőségek is kimerültek.

A görög miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy egy hetet "adnak" az EU-nak, hogy az megalkosson egy számukra elérhető, nyilván a piacinál nagyságrendekkel olcsóbb forrást kínáló finanszírozási facilitást, ha ez nem történik meg, akkor az IMF-hez fordulnak. Világos, hogy a jelentős áprilisi lejáratoknak már nem mernek nekimenni mentőöv nélkül, a mintegy 11 milliárd eurónyi áprilisi refinanszírozási kötelezettség és a folyó hiány a jelek szerint már túl sok ahhoz, hogy az ezekhez szükséges állampapír-aukciókat bevállalják, akár a görög bankoknak az Európai Központi Banktól kapott repo hitelekkel megtámogatott közreműködésével.

Az IMF-hez fordulás kényszerét még a napokban is tagadó görög kormány mai bejelentésében még mindig tetten érhető némi zsarolási szándék, határidőt azért szabtak meg, mert érzékelik a Németország és Franciaország, valamint az Európai  Központi Bank francia elnöke közötti feszültséget a görög válságot illetően. Franciaország szíve szerint létrehozná a görögök által kért európai mentőövet, Jean-Claude Trichet pedig körömszakadtáig védené a monetáris unió jelenlegi formáját, az a Németország azonban, amelyre az eurózóna stabilitásának egész terhe nehezedik, és amelytől a mentőakció finanszírozását várják, más úton indult el ezekben a hetekben.

Nem lesz európai mentőakció egyhamar

Az elmúlt hetek német megnyilatkozásai alapján egyértelmű, hogy ragaszkodnak a monetáris unió azon alapszabályához, mely szerint a monetáris politikai szuverenitásukat feladó, de fiskális politikai kompetenciájukat megőrző tagokat az tartja vissza a felelőtlen eladósodástól, hogy csődhelyzet esetén a zóna többi állama nem menti ki a felelőtlenül viselkedő tagot. Eltökéltnek látszanak abban a tekintetben is, hogy a monetáris unió követelményeinek eleget tenni nem tudó tagállamokat eltávolítják az eurózónából. Ez a szándék természetesen elsőként az akut válságban lévő Görögországot érinti.

Ami a várható forgatókönyvet illeti, a német álláspont szinte biztosan nem változik meg a következő egy hét során, nélküle nem lehet európai mentőakciót szervezni, így ha a görög kormány ezúttal tartja a szavát, akkor egy hét múlva az IMF-hez fordul segítségért, azaz a de facto csőd elkerülése érdekében feladja költségvetési szuverenitását. Elvileg elhúzhatnák ezt valamivel tovább is, de a jelek szerint nem akarják, a görög dráma ezen felvonásának itt lesz a vége.

Az IMF által minden bizonnyal kikényszerített súlyos megszorítások társadalmi, politikai következményei nehezen beláthatók, de biztosan könnyebben kontrollálható pályára terelik az eseményeket, mint egy formális csőd tenné. Görögországnak a monetáris unióból való kiebrudalása pedig nem néhány hetes vagy hónapos történet, ha sor is kerül erre, ez még elhúzódik egy darabig.

A piacokon egyelőre csak a görög eszközökön látszik a kormány "határidős kapitulációjának" hatása, az athéni tőzsde részvényindexe éppúgy szakad, mint ahogy a görög állampapírok hozama is megugrott.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo