A késztermékkészletek indexe 1,5 százalékponttal csökkent. A 2024 májusi BMI index nem változott az áprilisi (51,8) értékhez képest. Május átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a májusi értékeké 52,5). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
A beszerzési mennyiség indexe csökkent áprilishoz képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a tizedik legalacsonyabb e havi adat.
A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak erős emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizenegyedik legmagasabb e havi érték.
A késztermékkészletek indexe májusban alacsonyabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal.
A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a tizenkettedik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
A külpiaci mutatók közül az exportindex 50,0 és az importindex is 50,0 alatt áll, zsugorodási tartományban.
Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év elején is folytatódott.
Ebben a hónapban acél, csavarok, csomagolóanyagok, élőcsirke, lemezek, nemes- és színesfémek, valamint papír kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt alumíniumfóliából, fémalkatrészekből, papírból, polietilén granulátumból, salátafélékből és szilikonból. Jelentősebb árcsökkenésről kakaópor, festék és egyes műanyagok kapcsán számoltak be a válaszadók.