„Így aztán olyan nagy kínálati portfóliókat lehetett építeni, amelyek nagyon jól jöttek ez év elején, amikor megélénkült a piac.”
A szokásos szezont jóval megelőző pezsdülést az északi és a déli parton is regisztrálták. Január-februárban a tavalyi, hasonló időszaki forgalom mintegy kétszeresét bonyolították le az OTP Ingatlanpont szakemberei. Északon az érdeklődés minden szegmensben nőtt: keresnek zártkertet, családi házat, lakást, nyaralót is, s már a parti részeken is felbukkannak a vevők. Ide – mint Tóth Tibor tapasztalta – már a CSOK Plusszal megerősített vásárlók is megérkeztek. A déli parton ez utóbbiak még nem tűntek fel, ahogy Katona Tamás fogalmaz:
„a kereslet olyan, mint tavaly, csak sokkal élénkebb”. Itt még mindig jellemzően a saját lakhatásukat megoldó, olcsóbb ingatlanokat keresik a vevők.
Emellett újdonság, hogy megjelentek olyan tőkeerős cégek, amelyek a piac lassulása idején – akár már az építés, akár még a tervezés közben – megakadt ingatlanprojekteket vásárolnák fel, hogy majd maguk folytassák azokat.
A balatoni piacnak mindig érdekes szereplői voltak – jellemzően a déli parton – a külföldi ingatlantulajdonosok. A mostani élénkülésből ők inkább a kínálati oldalon veszik ki a részüket. A németek, svédek, hollandok ma nem itt vásárolnak, akik pedig sok évvel ezelőtt érkeztek, azok inkább eladnak. Ahogy Katona Tamás magyarázza, ők olyan idős emberek, akiknek az itteni élet már nem felel meg például az egészségi problémáik miatt. Van, aki ezért a tópartról egy nagyvárosba költözik, illetve van, aki inkább visszatér például Németországba.