Hamarosan itt a következő nagy kamateső, május 21-én fizetik ki a 2031-ben lejáró Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamatait a befektetőknek. Ebben a sorozatban több mint 350 milliárd forint van, tehát a kisbefektetők nagyjából 55 milliárd forintnyi kamatot kapnak majd meg. Mivel az új kamat csak 5 százalékos lesz, az sem volna meglepő, ha az állampapírok tőkerészét is más befektetésbe csoportosítanák át.
Fotó: Depositphotos
PMÁP-ban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint már alig 5400 milliárd forint van, holott tavaly év végén még 7 ezer milliárd fölött volt a volumen. Az 1600 milliárd forintos csökkenés egy részét a kamatfizetések adták, de visszaváltások is történtek több száz milliárd forint értékben. A pénz egy része az állampapírpiacra került vissza, januárban és februárban névértéken még nőtt a háztartások állampapír-állománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Piaci értéken nézve viszont már komoly pénzkiáramlás volt, januárban és februárban több mint 400 milliárd forint távozott a lakossági állampapírpiacról.
Sokan pályáznak az állampapír-pénzekre
Nem volna meglepő, ha az év többi hónapjában is folytatódna ez a trend – írják a Bank360.hu szakértői. Az állampapír-pénzekre ugyanis sok szolgáltató pályázik. Az év első két hónapjában a befektetési alapok voltak a nyertesei, csaknem 370 milliárd forintnyi friss lakossági megtakarítást szereztek, ennek a negyede ráadásul nem is hazai, hanem külföldi alapokba került. A hozamra éhes befektetők a részvénypiacon is szerencsét próbáltak, hazai és külföldi részvényekbe 36 milliárd forintot fektettek be két hónap alatt.