Mennyivel lesz idén több a borítékban?

Januárban is emelkedtek a bérek, a szakemberek szerint a munkaerő-állomány szűkülése, a közmunkaprogram és a külföldi elvándorlás miatt, arra ösztönzi a cégeket, hogy a megfelelő szakemberek megtartása érdekében növeljék a béreket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai szerint januárban 4,1 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest a legalább öt embert foglalkoztató vállalkozásoknál és költségvetési intézményeknél, valamint a nonprofit szférában. A közfoglalkoztatottak nélkül számolt átlagkereset 3,5 százalékkal volt magasabb a tavaly januárinál, a versenyszférában 3,3, a költségvetési szerveknél 3,7 százalékkal nőtt. A mínusz 1,4 százalékos januári inflációval számolva a reálkeresetek 5,6 százalékkal nőttek a nemzetgazdasági átlagot tekintve, 5,0 százalékkal a közfoglalkoztatottak nélkül, 4,8 százalékkal a versenyszférában és 5,2 százalékkal a közalkalmazottak körében.

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője elmondta: bár januárban a bérek növekedési üteme nemzetgazdasági szinten és a rendszeres bérek esetében is enyhén lassult az előző hónaphoz képest, mind a költségvetési, mind a versenyszférában évek óta stabil a bérek növekedése. A gazdasági kibocsátás növekedését követően automatikusan nő a munkakereslet - fejtette ki az, emellett különösen kedvező, hogy a munkakereslet a közszféra nélkül is tovább bővült, a nemzetgazdaságban 3 százalékkal, a versenyszférában 3,3 százalékkal nőtt az alkalmazottak létszáma. Hozzátette: hogy a bérek emelkedése és az alacsony infláció, defláció pedig a vásárlóerő jelentős emelkedését eredményezi.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint bármelyik mutatót - nettó vagy bruttó bér - nézzük, egyértelmű a növekedés, továbbá a versenyszférában foglalkoztatottak számának emelkedése szintén arra utal, hogy a magyar gazdaság kezd egészséges irányba elindulni. Ürmössy Gergely a növekedés egyik okának nevezte, hogy a vállalatok is egyre bizakodóbbak, a jövőre vonatkozó kilátásaik megítélése sokat javult, ezért bátrabban emelnek béreket. Ugyanakkor a munkaerő-állomány szűkülése - közmunkaprogram és külföldi elvándorlás miatt - szintén arra ösztönzi a cégeket, hogy a megfelelő szakemberek megtartása érdekében növeljék a béreket. (Ezért is kellene komolyabban venni a munkáltatói márkát.)

Az elemző a tavalyi évhez hasonló növekedési trendre és 0 százalék körüli inflációra számít, de 1 százalékos infláció esetében is erős reálbér-emelkedés várható. A pozitív reálbér-növekedési ütem folytatódik, ennek hatása lassan begyűrűzik a tényleges fogyasztásba, a háztartásokban egyre nagyobb a vásárlóerő és -hajlandóság, ami már a 2014-es GDP adatokban is látható volt - mondta.

Egyre nagyobb gond a szakemberhiány
Az elmúlt években folyamatosan csökken az új állásokra jelentkező pályázók száma. Miközben bővül a meghirdetett állások mennyisége, addig 5 év alatt átlagosan ötödére esett vissza a többnyire felsőfokú végzettséget igénylő pozíciókra érkező jelentkezések száma. Hosszútávon a jelentkezők alacsony száma miatti betöltetlen állások a cégek fejlődését hátráltathatják.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője gyorsjelentésében 4 százalék körüli átlagos bérnövekedést és 0 százaléknál kissé alacsonyabb infláció hatására 4 százalékkal magasabb reálbér emelkedést valószínűsít. A reálbérek és a foglalkoztatás folytatódó növekedése mellett a devizahitelek elszámolása növelheti a háztartások elkölthető jövedelmét, így idén a háztartások fogyasztásának 3 százalék feletti növekedésére számít az elemző, azonban az elmúlt években elhalasztott fogyasztás miatt nem kizárt ennél magasabb ütemű növekedés sem.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a kedvező januári adatokat a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedésével és a negatív inflációval indokolta. Egyetértett abban, hogy a reálbérek és a foglalkoztatottak számának emelkedése ösztönzőleg hat a háztartások fogyasztására.

Idén 3 százalékos béremelkedésre számít az elemző, amelynek hajtóereje továbbra is a foglalkoztatás növekedése és a minimálbéremelés lesz, amit a pedagógusok és orvosok bérének várható növekedése is elősegíthet. Ugyanakkor 3 százaléknál jóval nagyobb ütemre azért nincs kilátás, mivel az infláció 0 százalék körül maradhat, ez pedig visszafogja a béremelkedési dinamikát - írta kommentárjában a szakértő.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo