Befut a BMI is
Kedden a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) közzéteszi a novemberi beszerzésimenedzser-indexet (BMI). A BMI szezonálisan kiigazított októberi értéke 50,1 pontra emelkedett a szeptemberi 48,7-es értékről, a válaszadók az előző havinál kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.
Szerdán a külkereskedelem szeptemberi részletes adatait közli a KSH. A november 6-án kiadott első becslés szerint szeptemberben az export euróban számított értéke 4,6 százalékkal nőtt, az importé 2,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A külkereskedelmi mérleg egyenlege tavaly szeptemberhez képest 665 millió euróval javult, 1,141 milliárd euró exporttöbbletet mutatott. Az előző hónaphoz viszonyítva jelentős mértékben emelkedett a külkereskedelmi forgalom, az export 28, az import 18 százalékkal bővült. Az első három negyedévben az export 7,9 százalékkal, az import 8,4 százalékkal csökkent a múlt év azonos időszakához viszonyítva, az exporttöbblet 3,666 milliárd eurót tett ki, 139 millió euróval nőtt.
Kiskereskedelem és ipari termelés
Csütörtökön a kiskereskedelmi forgalom októberi alakulásáról közöl adatot a KSH. Szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Augusztushoz mérve 1,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalmának szezonális és naptárhatástól megtisztított volumene. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,0 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszer kiskereskedelmi üzletekben 3,8 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 9,8 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Az első három negyedévben 0,5 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
Pénteken az ipari termelés októberi előzetes adata jelenik meg. Szeptemberben az ipari termelés a nyers adatok szerint 2,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 1,0 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás 2,3 százalékkal nőtt. Az iparon belül 97 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 3,3 százalékkal nőtt, a bányászaté 26 százalékkal visszaesett. Az energiaipar kibocsátása 0,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari termelés 32 százalékát adó járműgyártás 7,8 százalékkal bővült egy év alatt, a feldolgozóiparban 14 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás 6,0 százalékkal emelkedett.