Az IMF a kereskedelmi blokkokon belüli és az azon kívüli export részesedések különbségeit vizsgálta 2018 és 2023 között. Az országok közel 270 milliárd dollárral többet kereskedtek a szövetségeseikkel 2023-ban, mint 2018-ban. Ez az elmozdulás a rivális blokkokkal folytatott kereskedelem rovására ment, amely 314 milliárd dolláros csökkenést mutat. Például az EU részesedése a G7-országokba irányuló exportból a 2018-as 74,3 százalékról 2023-ra 75,4 százalékra nőtt, ami 1,1 százalékpontos növekedésnek felel meg. Az Egyesült Királyságban volt a legnagyobb emelkedés a G7-en belüli többi országgal (+10,2 százalékpont), mivel a Brexit utáni kereskedelmi visszaesést követően a britek újra annyit kereskednek az EU-val, mint korábban.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi vita miatt Kína részesedése a G7-be irányuló exportból 5,2 százalékponttal csökkent 2018-ról 2023-ra. Ez a legnagyobb visszaesés a vizsgált országokban. Részben ennek a konfliktusnak a következményeként jelenleg az Egyesült Államokban van messze a legtöbb protekcionista vám.
Az orosz-ukrán háború és az azt követő nyugati szankciók hozzájárultak ahhoz, hogy Oroszország részesedése a G7-be irányuló exportból 3,8 százalékponttal csökkent.
India, Dél-Afrika és az Egyesült Királyság kivételnek számítanak. E három ország növelni tudta exportját az ellentétes blokkokba.
Összességében a BRICS-országok kevesebbet kereskednek a G7-ekkel, inkább a blokkokon kívüli partnerekre támaszkodnak, hogy pótolják a G7-eknél elszenvedett veszteségeket.