"A lakóparki otthonok elsősorban a könnyített finanszírozás miatt népszerűek, nem meglepő tehát, ha a jelenleg panellakásokban élők is ezt a típusú ingatlant preferálják - vallja Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési vezetője. "Mivel ez a vásárlóréteg nem közömbös a költség-hatékony megoldások iránt nagy súllyal esnek latba az új ingatlan vásárlásakor igénybe vehető kedvezmények, elsősorban a 15 millió forintig alkalmazható illetékmentesség, a nagyobb arányú banki finanszírozás (alacsonyabb önerő) valamint a megelőlegző szocpol támogatás."
Bírja még a panel?
A felmérés kimutatta, hogy csupán 4% azok aránya, akik régi építésű társasházba költöznének, jóllehet a különböző életmódot biztosító családi házat ennél jóval többen, a válaszadók 25%-a részesíti előnyben.
A megkérdezettek 67%-a értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a házgyári technológiával készült lakások értéke az épületek folyamatos amortizációjával párhuzamosan csökken majd, élettartamuk pedig nem lesz hosszabb 20-30 évnél. A válaszadók 33% ugyanakkor elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a panel lakóépületeket hamarosan saját erőforrásból, önkormányzati és állami segítséggel felújítják, így az épületek akár további 40-50 évig használhatóak lesznek.
Az Elephant Holding felmérésének számai ugyanakkor jelzik, hogy nem csak a pesszimisták készülnek váltani, hiszen a lakók 92%-a fontolgatja a költözést.
Azzal kapcsolatban, hogy mikor szánják magukat erre a lépésre már megoszlanak az elképzelések: A válaszadók 49%-a öt éven belül számol ilyen mérvű változással, 43%-a akár két év múlva költözne, 8% pedig elképzelhetőnek tartja, hogy tíz vagy több évig is várjon.
Értékcsökkenés, környezet
Közel minden harmadik költözni vágyót (29%) a panelek várható értékcsökkenése motivál, 19% az épületek romló állaga miatt szeretne előbb-utóbb váltani, ugyanakkor a válaszadók legnagyobb része (32%) a költözéstől rendezettebb tisztább környezetet remél. Zelei Zoltán meglepőnek tartja, hogy a panelben élők csupán 9%-át készteti változásra a magas rezsi-költség. A szakember szerint ez a motivációs elem könnyen válhat prioritássá egy tartósan hideg évszakot követően.
"Tapasztalataink szerint az emberek gondolkodására inkább a kockázatkerülés a biztonságra törekvés a jellemző és nem szeretnek függni az állami támogatásoktól sem. Sokan már ma is úgy vélik, az a biztos, ha jó hőszigetelésű, korszerű fűtéssel ellátott lakásban laknak, így nem kell tartani az energia díj kompenzáció változásától. Egy keményebb tél egyre több lakótelepen élőt rávezethet erre a logikára" - hangsúlyozta Zelei.