A lakosság általános egészségi állapotának felmérésére szolgáló általános mérőszám az átlagos várható élettartam. További fontos mutatók közé tartozik a gyermekhalandóság, valamint az élelemhez és a higiéniához való hozzáférés. Ezek a tényezők együttesen világosabb képet adnak arról, hogy mi járul hozzá egy nemzet egészségéhez, ami viszont kimutathatóan összefügg a GDP-vel, az egyéni kiadásokkal és a munka termelékenységével.
Rangsorolva: A világ legegészségesebb országai
Szingapúrt, a közelmúltban „kék zónának” minősítették, ahol a százévesek száma az egy főre jutó lakosra tízszer magasabb, mint Amerikában. A városállamban a járművek, az üzemanyag és az úthasználat megadóztatásával, valamint a szüleik vagy gyermekeik közelében élők adókedvezményeivel valószínűleg újabb lökést adnak az ország várható élettartamának növekedéséhez.
Japán a második helyen áll, az egyik legmagasabb átlagos élettartammal világszerte. A 2023-ban született nők több mint fele várhatóan 90 éves korig él. Szingapúrhoz hasonlóan Japánban is található kék zóna, a legfontosabb Okinawán. Az itteni lakosok erős céltudatossággal élnek, komoly szociális támogató hálózatok mellett.
Svájc következik, amelyet gazdasági stabilitás, alacsony elhízási ráta és a legmagasabb várható élettartam jellemez. 2023-ban a nők átlagos várható élettartama 85,8, a férfiaké 82,2 volt. A gazdag országok közül itt van a legjobb hozzáférés az egészségügyi ellátásokhoz.