Megszorítások lehetnek az agrártámogatásoknál

Megszorításokkal kell számolni az unió 2020-2027 közötti új Közös Agrárpolitikájában (KAP). Miközben a brit kilépés bevételkiesést okoz, a közös védelmi politikára, a biztonságra és a migrációs problémákra többet kell költeni – mondta az illetékes uniós biztos.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Négy fontos téma, a biztonság, a gazdasági fejlődés és versenyképesség, a szolidaritás és a fenntarthatóság köré épül az unió költségvetése – húzta alá Günther Oettinger a 2020 és 2027 közötti hétéves időszakra vonatkozó keretköltségvetés bizottsági megbeszélése után. Megfogalmazása szerint a tagállamoknak ezek megvalósíthatósága érdekében bizonyos megszorításokat el kell majd fogadniuk, amelyek főként a Közös Agrárpolitikát és a kohéziós pénzeket érintik.

KéP: Fotolia

Olyan új politikák többletfinanszírozására kell számítani, mint a közös védelmi politika, a biztonság és a migráció, amelyekre a jelenlegi hétéves periódusban kevesebb pénz jutott. A források megnyirbálása azonban a biztos szerint nem érheti el a 15 százalékot. Ugyanakkor az EU költségvetése továbbra is a gazdasági növekedésre, a munkahelyteremtésre és az innovációra kíván fókuszálni, miközben az elkövetkező évtized legfontosabb kihívásaival is foglalkozik majd. Ilyen a digitális forradalom, a globalizáció, az éghajlatváltozás, illetve a migráció, a védelem és a biztonság.

Günther Oettinger szerint Nagy-Britannia távozásával 12-14 milliárd euró éves bevétel esik ki az Európai Unió költségvetéséből, ezért az

Milyen lesz 2020 után a Közös Agrárpolitika?
A 2020 utáni Közös Agrárpolitikáról (KAP) nyilvánosságra hozott első tervezet után a fő kérdés, hogy mekkora lesz a szétosztható közös büdzsé, és milyen mértékben kell a tagállamoknak beszállniuk a támogatások finanszírozásába.
együttes tagországi bruttó nemzeti jövedelem (GNI) jelenlegi nagyjából 1 százalékos hozzájárulását a jövőben legalább 1,1 vagy 1,2 százalékra kell emelni . A kilépés miatti költségvetési hiányt ugyanis nem hitelek révén, hanem főként tagállami befizetésekből pótolnák, a maradékot pedig megszorításokból, illetve más programokra szánt pénzek átcsoportosításból és új adók – például műanyagadó – kivetésével fedeznék.
Magyarország ellenzi a KAP megnyirbálását
A magyar kormány nem ért egyet azzal, hogy a Magyarországnak jutó KAP-források csökkenjenek 2020-2027-ben. Kormányzati nyilatkozatok szerint az alapvető cél az, hogy legalább a jelenlegi agrártámogatottsági szintet meg lehessen őrizni az új uniós költségvetési ciklusban.
Az uniós bizottság májusban nyújtja be a következő hétéves költségvetési ciklusról szóló javaslatát. A beterjesztést számos egyeztetés előzi majd meg, amelyet nyilvános konzultációk egészítenek ki. (Forrás: agrarszektor.hu)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo