A csehek az inflációs nyomás miatt kamatot emeltek tegnap, meg amúgy is jól teljesítnek évek óta. Így talán nem meglepő, hogy a fentebb említett időszakban a cseh korona 16 százalékkal felértékelődött az európai fizetőeszközzel szemben. A lengyelek pedig 6b százalékon állnak. Felmerül, hogy jogos-e ez a gyengeség? Ha a magyar gazdaság fundamentumait nézzük a válasz egyértelmű nem. Ha a valós kockázatunkhoz tartozó prémiumot nézzük, akkor igen - hívta fel a figyelmet hírlevelében az Erste Befektetési Zrt.
Az utóbbiról viszont a jegybank „dönt”. Azaz bármikor egy tollvonással létrejöhet olyan helyzet, hogy a prémiumot a szükséges értéket állítják a rövid hozamokban, amely komoly forintemelkedést okozna. Más szavakkal. Most olcsó a forint ellen játszani a kamatkülönbözetek miatt, de ez bármelyik pillanatban könnyedén megváltozhat, a jegybank döntése alapján, úgy hogy az nem lenne fájdalmas a magyar gazdaság számára. Azaz most egy életveszélyes játék zajlik, legalábbis a forint shortosok részéről, akik azt gondolják – a jegybanki kommunikáció alapján – hogy az MNB nem fog lépni. Ugyanakkor van egy elméleti hatás, amely az importált inflációval függ össze.
Ez pedig 340 körül van. Ugyanis akkor már az importált infláció akkora lehet, hogy a központi banknak – mandátumának megfelelően – az inflációs cél elérése érdekében, be kell avatkoznia. Arra pedig számos lehetősége van a jelen körülmények között, amely nem feltétlenül azonnali kamatemelés formájában jelenik meg. Így talán nem is meglepő, hogy a költségvetési tanács szeretné Matolcsy György jegybankelnök véleményét hallani a jelenlegi forint gyengülés kapcsán. Mindenestre jelzés értékű, hogy az MNB-n fokozódik a nyomás, hogy tegyen valamit.