Nincs mivel felhagynunk, mert nem folynak olyan előkészületek a Pénzügyminisztériumban, amilyenek az egészségügy átalakítását szorgalmazzák úgy, hogy a gyógyítást közvetlenül a betegeknek kell finanszírozni - igyekezett helyre tenni egy politikai élű támadást Katona Tamás pénzügyminisztériumi közigazgatási államtitkár. Arra is hivatkozott, hogy nemrégiben az áfa-emelés előkészületeinek befejezésére szólították fel a PM-et, nota bene: ilyen munka sem folyt a fiskális tárcánál. (Az más kérdés, hogy - hangzott el a GKI Rt.-nél is - a választások utáni új kormány nem térhet ki az egyensúlyjavító kiigazítás elől, melynek logikus és azonnal ható eszköze a 15 százalékos áfa emelése lehet.) Mindenesetre március 16-i sajtótájékoztatóján a közigazgatási államtitkár kategorikusan cáfolta, sem áfa-emelési, sem egészségügy-finanszírozási ügyekkel nem.
Katona Tamás több szempontból is kedélycsillapító üzenetek közvetítésére használta fel a sajtóval való találkozóját, noha eredendően az első két hónap államháztartási adatainak ismertetéséért állt ki a pulpitusra. Az egyik azonnali bejelentést igénylő közlése a forint-piac megnyugvásáról szólt, miszerint a március 16-i adatok már normalizálódott helyzetet tanúsítottak. Világossá vált, nem hazai oka volt a jelentős volatilitásnak. Az 5 és a 10 éves állampapír-jegyzés során komoly és ugyancsak megnyugtató adatok könyvelhetők el, 45 milliárd forint, illetve 35 milliárd forint értékben hirdettek meg papírokat, ám 75 és 85 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az MNB esetében pedig semmi ok feltételezni a kamatváltozást. Az államtitkári megnyugtató üzenetek második darabja szerint pedig nincs szükség a tárca államháztartási prognózisának megváltoztatására.
A PM-ben nem gondolják, hogy az év első két hónapjának adataiból illene messzemenő következtetéseket levonni. Az ipari termelés januári adatát közölte a KSH, s a kétszámjegyű növekedés éppen úgy elégedettségre ad okot, mint az ipari export 20 százalék fölötti bővülése. A fogyasztói árindex ugyancsak elégedettségre ad okot, s a PM prognózisával megegyezik, az első két hónapban 2,6 százalékra alakult. Februárban - januárhoz képest - az államháztartás az előrejelzésnél kisebb hiánnyal zárt tehát, azaz 295,1 milliárd forint volt. A központi költségvetés 296,2 milliárdos a tb. pénzügyi alapjai 8,9 milliárd forintos deficittel zártak. Az elkülönített állami pénzalapok többlete 10 milliárd forintot ért el. Az év első két hónapjában az előre jelzett 438,1 milliárd forintos hiánnyal szemben 435,5 milliárd forint deficitet lehet elkönyvelni. Érdekességként említhetjük, hogy februárban az általános forgalmi adóból 134,8 milliárd forint bevétele keletkezett a büdzsének, amely 22,8 milliárddal több a prognosztizáltnál.