A NIOK (Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány) által, a NAV adataiból készített elemzésből kiderül, hogy 2024-ben a felajánlások száma ugyan minimálisan, 3 százalékkal csökkent 2023-hoz képest, (de a korábbi évekhez képest még így is növekedett), a tavalyinál így is 2 milliárd Ft-al több, összesen 17 292 750 656 forint jut el a civil szervezetekhez.
Szűkülő civil tér, a szuverenitásvédelmi törvény keltette bizonytalanság, és az egyre kevesebb szervezet számára elérhető állami és önkormányzati források hatására sok szervezet fenntarthatósága válik egyre nehezebbé az 1 százalék felajánlások, és/vagy magánszemélyek adománya nélkül. Ennek jelentőségét az is jól mutatja, hogy az emberek túlnyomó többsége (74 százaléka) az 1 százalék felajánlását valódi adománynak tartja, derült ki az adományozást és 1 százalék felajánlást mérő téli kutatásból.
A tavaly először gyűjtő, és rögtön a 3. legnagyobb összeget elérő Partizán még nagyobb sikert ért el, hiszen idén nekik ajánlották fel a legtöbben, 36978-an az 1 százalékukat, amivel ők kapták a legnagyobb, 416 389 329 Ft-os összeget is, megelőzve a Heim Pál Gyermekkórház és az Országos Mentőszolgálat alapítványait.
Örömteli, hogy az egy civil szervezetre eső felajánlás átlagösszege évek óta növekszik, ez idén 577 715 Ft, ami közel 60 000 Ft-tal több a tavalyinál.
Fontos tudni, hogy továbbra is vannak a legsikeresebb gyűjtők között olyan szervezetek is, akik megtévesztik a felajánlót hangzatos nevükkel, agresszív kampányukkal, miközben működésük valójában sokszor botrányos és visszaélés gyanújára ad okot. Szerencsére azonban a legtöbb szervezet átláhatóan működik, és egyre többen csatlakoznak az Etikus Adománygyűjtő Szervezetek közé. A NIOK különösen fontosnak tartja, hogy az 1 százalékos rendelkezések az adományokhoz hasonlóan átláthatóan és hatékonyan legyenek elköltve, és e civil hungarikumnak is tekinthető rendszer segítségével is erősödjön a jótékonykodás, filantrópia Magyarországon.