Mégis érdemes Horvátországban ingatlant venni

A horvátországi épületbontások nyomán sem csökken a magyarok ingatlanvásárlási kedve. Az viszont biztos, hogy körültekintőbbek a kiválasztott apartman, nyaraló jog- és egyéb viszonyait illetően. - állítják a külföldi ingatlant forgalmazók.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Horvátország továbbra is első helyen áll a tengerparti házat, apartmant kereső magyarok körében, s a néhány hete hírül vett Vir-szigeti épületbontások nyomán sem csökkent az érdeklődők száma. Vasenszky Lujza, a Sentosa Kft. értékesítési menedzsere szerint ennek legfőbb oka az itt kínált ingatlanok viszonylagos olcsósága, és a tengerparti területek könnyű, gyors elérhetősége.

A külföldi és hazai befektetők korábbi kedvelt helyszíneinek egyike, Spanyolország ugyanakkor az elmúlt néhány évben magasra szökött árai miatt - az elmúlt tíz évben megháromszorozódtak az árak -, jócskán veszített vonzerejéből. S ezen nem változtat az sem, hogy Spanyolországban biztonságosak, átláthatók az ingatlan-jogviszonyok, nagy az építési fegyelem, és az eladásra kínált ingatlanok többsége - legyenek új építésűek vagy használtak - többnyire magasabb minőségű a legtöbb Horvátországinál. Nem szólva a kedvező - alacsony kamatú, hosszú futamidejű - spanyol hitelfelvételi lehetőségről, amelynek mértéke elérheti a vételár 60-70 százalékát is, s amire Horvátországban nincs mód.

A horvát szabályok szerint ugyanis devizakülföldi nem vehet fel ottani banktól kölcsönt. (Más kérdés, hogy erre van megoldás: hazai banktól ilyen célú kölcsönfelvételre van lehetőség.) Emellett a horvát törvények azt is kimondják, hogy külföldi nem tehet szert bevételre, így, amennyiben a megvásárolt apartmant, nyaralót a család által nem használt hónapokra hasznosítani szeretné az új tulajdonos, vagy céget kell kinn alapítania, vagy egy ottani társaságot megbíznia ingatlana bérbeadásával.

Spanyol, török tengerpart

S mivel egy-két éve Horvátország lett a befektetők paradicsoma, a Sentosa ingatlankínálati "csomagjába" felvette Horvátországot, sőt Törökországot, és a még "felfedezetlen" Bulgáriát is. Természetesen megmaradt Spanyolország is, ahol még mindig mutatkozik egy szűk, üdülési célú kereslet. A cég mostani kínálatában különféle spanyol apartmanok szerepelnek 130-150 ezer eurótól (34-39 millió forint), de sok az eladásra épülő egyedi luxuslakás is. Ilyenek például a Marbella környéki Costa del Solon, valamint a Los Monteros hegy lejtőin épülő - Giblaltárra és a távoli afrikai partvidékre néző - 2 hálószobás, 2 fürdőszobás lakóparki luxus apartmanok, melyeket 350-370 ezer eurótól (91-96 millió forint), illetve 400 ezer eurótól (104 millió forint) lehet lekötni. Bulgária ennél jóval olcsóbb. A Naposparton, Nessebar közelében most épülő úszómedencés lakóparkban kialakított luxus, valamint a Várna környéki Aranyparton a 45-120 négyzetméteres apartmanok tulajdonjogát már 1200 euró/négyzetméterért (310 ezer forint) meg lehet szerezni.   

Horvátországban a cég Zadar és Split környéki apartmanokat ajánl 1500-1600 euró/négyzetméteres (390-416 ezer forint) áron, melyeket a horvát külügyminiszter hozzájárulásával lehet megvásárolni. Az értékesítési menedzser asszony elmondta: a Vir-szigeti eset óta honfitársaink is sokkal óvatosabbak az adásvételi ügylet megkötésekor. A különféle engedélyek, földhivatali dokumentumok beszerzésében természetesen jogi szakember bevonásával ők is - mint a legtöbb komolyabb, az üzletágba 8-10 éve bekapcsolódott hazai közvetítő cég - segítenek a vásárolni szándékozóknak.

Görög Áron, a külföldi ingatlanközvetítéssel foglalkozó Otthon Centrum Holiday (OCH) ügyvezető igazgatója szintén úgy látja: nem lesz keresletcsökkentő hatása a horvátországi nyaralóbontásoknak, csupán azt eredményezi, hogy a vevők, okulva az esetből, jóval körültekintőbben járnak el, mint korábban. Ez - mivel nincs számítógépes ingatlan-nyilvántartás a déli szomszédunknál - valamelyest meghosszabbítja ugyan az adásvételi ügyletek megkötésének idejét, de az ingatlan-tulajdonszerzés biztonsága érdekében mindenképpen ajánlott az alapos ellenőrzés. Az OCH vezetője emellett hangoztatta: bár már itt is emelkednek az árak, Horvátország 10-20 százalékkal még mindig olcsóbb, mint például Spanyolország, tehát érdemes itt befektetési céllal is ingatlant venni, hiszen további áremelkedés várható.

 Az új építésű lakások négyzetméterára egyébként 1200-1400 euróról (310-360 ezer forint) indul. Ilyen árakkal találkozhatunk például a még jelentős fejlődés előtt álló Dalmát tengerparton, de Krk-szigetén - ahol már megjelentek az olasz és francia befektetők - az 1800 eurót (468 ezer forint), Dubrovnik, Split környékén pedig akár a 3000-4000 eurót (780 ezer-1 millió forint) is elérheti az új lakások négyzetméterára.

Bulgária is

Horvátország mellett Görög Áron is jó befektetési terepnek tartja alacsony árai miatt a törökországi tengerpartot és Bulgáriát. Különösen ez utóbbit ajánlja, ahol már megjelentek a nyugati ingatlanfejlesztők, akik nemcsak minőséget, de biztonságos hátteret is jelentenek az ingatlanügyleteknek. Várna és Burgasz, valamint Nessebar környékén jelenleg 1200 euró körül van az új építésű apartmanok négyzetméterára, melyekhez ugyan szintén nem lehet kinti banki hitelt felvenni, de a fizetési konstrukció a hazaihoz hasonló: a lakások készültségi fokának megfelelően kell a vételárat letenni. Emellett előny még, hogy a fejlesztők többnyire visszabérlési garanciát is adnak a megvásárolt lakóingatlanra.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo