Nincs mese, tudomásul kell venni, hogy a 2010 első negyedévétől kezdődő bővülésnek vége. A mezőgazdaság teljesítménye az előző évi magas bázist követően 10,4 százalékkal esett vissza. Az ipar hozzáadott értéke 0,7 százalékkal csökkent, ezen belül a korábbi motor, a feldolgozóipar stagnált.
A feldolgozóiparon belül a trendek nem változtak: az egyre nagyobb súllyal rendelkező járműgyártás területén nagymértékű növekedést, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában jelentős visszaesést mértek a statisztikusok, elsősorban a hazai gyártású híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek keresletének mérséklődése miatt. Az ipar összességében mínusz 0,2 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához.
A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 2012 második negyedévében 1,6 százalékkal csökkent. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,3 százalékkal mérséklődött. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 7,8, a közösségi fogyasztás 2,9 százalékkal csökkent.
Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 1,8 százalékkal alacsonyabb lett az előző év azonos időszakához képest és mínusz 1,3 százalékponttal hozzájárult a GDP változásához.
Nincsenek beruházások
A bruttó állóeszköz-felhalmozás visszaesése 4,5 százalékos volt. Az építési beruházások továbbra is jelentős mértékben elmaradtak az egy évvel korábbi mértéktől, miközben a gép- és berendezés-beruházások kismértékben csökkentek. A készletek állománya a második negyedévben folyó áron 80 milliárd forinttal nőtt, míg az előző év azonos időszakában 125 milliárd forintos növekedést mutatott. A bruttó felhalmozás 9,5 százalékkal zsugorodott, így mínusz 1,8 százalékponttal hozzájárult a GDP változásához.
A belföldi felhasználás összességében 3,4 százalékkal csökkent. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron kiemelkedően magas, 651 milliárd forint aktívum keletkezett, továbbra is romló cserearányok mellett. Az export 2,1, az import 0,2 százalékkal növekedett. Az áruforgalom kivitele 3,3, behozatala 0,1 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege 1,8 százalékponttal mérsékelte a GDP csökkenését.
Éven belüli mozgások
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent az esztendő második három hónapjában. A mezőgazdaság 4,4 százalékkal csökkent, míg az ipar 0,2 százalékkal nőtt. Az építőipar 2,3, a szolgáltatások összesen 0,1 százalékkal mérséklődtek.
A háztartások fogyasztási kiadása 0,1 százalékkal lett alacsonyabb. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 1,8 százalékkal csökkentek. A közösségi fogyasztás 0,3, a végső fogyasztás 1,0 százalékkal csökkent. Az export 0,1, az import 1,2 százalékkal változott, az előjel itt pozitív.
Mit ígér az ngm?
A Nemzetgazdasági Minisztérium az adatok publikálását követően közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a kormányzat - látva a külpiaci konjunkturális folyamatok negatív alakulását - továbbra is dolgozik azokon az eszközökön, amelyek a növekedés beindításához szükségesek. Az újfajta fejlesztési keretek, az európai uniós pénzek aktívabb felhasználása mellet több nagyberuházás - kiemelten a Mercedes kecskeméti üzemének termelése is pozitív hatást fog gyakorolni a kilátásokra. A negatív külső környezet okozta problémákat pedig aktív eszközökkel tompítják. E ponton a tárca anyaga a Munkahelyvédelmi Akciótervet említette.
Az NGM anyaga az eredmények között az államadósság az utóbbi két évben bekövetkezett csökkenését, a foglalkoztatás területén meglépett jogszabályi változásokat említette. Utóbbit illetően jelezve, hogy a rendkívül fontos jogszabályi változásokkal érzékelhetően rugalmasabbá vált a hazai munkaerőpiac. S a hatások már látszanak a frissen publikált adatokon.
Nem feledkeztek meg a rövid összefoglaló írói az oktatás és az innovációs politika területén bekövetkezett eseményekről sem, amelyek - álláspontjuk szerint - megalapozzák, hogy Magyarország a jövőben felfutó európai konjunktúra egyik nyertese legyen, kiegészülve a keleti országok irányába történő nyitással.
Az érem másik oldala
Mi egy kicsit másként látjuk. Nem vitatjuk a szándékokat, s örömmel adunk majd hírt arról, ha az adatok is visszaigazolják az erőfeszítéseket, de ez a pillanat még nem az a pillanat. A magyar gazdaságon a betegség tünetei sokkal inkább tetten érhetők, mint a felépülés pozitív jelei.
A munkanélküliség leginkább a közfoglalkoztatás miatt mutatott javuló tendenciát. Az infláció erős. Forrás nincs (és a gazdasági kilátások romlása miatt a hitelezés feltételei tovább romolhatnak). Kis túlzással élve leálltak a beruházások, és még sorolhatnánk...