A bruttó hazai termék (GDP) az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a múlt év negyedik negyedévéhez képest a szezonális- és naptárhatásoktól tisztított adatok szerint, az előző év hasonló időszakához képest 0,9 százalékkal, a naptárhatással kiigazított adat szerint 0,3 százalékkal csökkent. Elemzők előzetesen 1,3 százalékos éves visszaesést és 0,1 százalékos negyedéves növekedést vártak a felülvizsgált negyedik negyedévi 1,7 százalékos éves és 0,4 százalékos negyedéves csökkenés után.
A KSH magyarázata viszonylag szűkszavú - ahogy előzetes adatközlésnél az lenni szokott -, eszerint a mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye növekedett, az éves csökkenést alapvetően az ipar visszaesése okozta. Pozsonyi Pál, a KSH nemzeti számlák főosztályának vezetője az MTI-nek elmondta: a negyedéves növekedést döntően bázishatások okozták. Éves összehasonlításban az építőipar, a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, illetve az info-kommunikációs ágazat teljesített jobban, míg a többi ágazat teljesítménye elmaradt az egy évvel korábbihoz képest, bár egymáshoz képest csekély szórást mutattak.
Az első negyedévi külkereskedelmi vagy ipari adatok ugyan nem lettek rosszak, és jobbak voltak a tavalyinál, de a GDP-ben tapasztalt erőteljes első negyedévi felpattanásra nem sok adat utalt Keszeg Ádám szerint. A Raiffeisen Bank elemzője az MTI-nek adott nyilatkozatában érdekesnek minősítette, hogy a tavalyi negyedik negyedévi adatokat is felfelé módosította a KSH.
Németh Dávid, a K&H elemzője az általános értékelés mellett kiemelte, hogy az adatok alapján a külkereskedelem nem volt olyan erős az első negyedévben, de több belső komponens lehetett, vagy a vállalkozások készleteket is feltölthettek. A szakember kedvezőnek értékelte az építőipar pozitív hozzájárulását a GDP-adathoz. Az idén beindultak az állami beruházások, így az ágazat szempontjából nem lenne jó hír, ha le kellene állítani ezeket az építkezéseket - tette hozzá.
A kérdést illetően vegyes az elemzők megítélése. Kondrát Zsolt, az MKB elemzője szerint az esztendő első három hónapjának kedvező adata várható volt, hiszen világszerte nagyon rosszul sikerült a negyedik negyedév. A nagyon gyors korrekció után ugyanakkor a szakember álláspontja alapján nem biztos, hogy ilyen ütemben folytatódik a javulás: az idei év egészére továbbra is 0,1 százalékos GDP-visszaesést prognosztizál. Várakozása az, hogy az első negyedévi visszapattanás után a második negyedévben talán negatív lesz a negyedéves viszonyítású GDP-adat, de az év hátralevő részében stagnálás közeli, enyhe növekedés várható. Mindezzel párhuzamosan az európai adatok sem adnak túl sok okot az előrejelzés felfelé módosítására.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője azonban a következő negyedévekben további növekedésre számít, amit támogathat az infláció visszaesése miatt érezhetően növekvő reálbérek hatására élénkülő fogyasztás, az autóipari kapacitások fokozatos felfutása, az EU által támogatott beruházások, valamint a kedvezőbb mezőgazdasági kilátások. A szakember szerint az alacsony tavalyi bázisok miatt a következő negyedévben már éves alapon is növekedésre lehet számítani. A kedvező adatok hatására javulhatnak az idei növekedéssel kapcsolatos előrejelzések - tette hozzá.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében azt hangsúlyozta, hogy technikai értelemben megszűnt a recesszió Magyarországon. A gazdasági tárca szerint az előzetes GDP-adatok, a nemrég publikált pozitív beszerzésimenedzser-index adatok és a javuló fogyasztói bizalmi mutatók alapján a gazdaság teljesítményének további erősödése várható.
Londonban tetszettek a számok
A régiót a fókuszban tartó londoni elemzőházak alapvetően kedvezően értékelték a magyar számokat. William Jackson, a Capital Economics vezető felzárkózó térségi közgazdásza az idei év egészére 0,5 százalékos magyarországi GDP-visszaesést jelez az esztendő egészére (a citybeli konszenzusos átlag 0,1 százalékos magyar GDP-mínuszt). A Goldman Sachs (GS) bankcsoportnál egyelőre fentartották a 0,4 százalékos visszaesést valószínűsítő adatot, jelezték azonban a felfelé mutató kockázatokat. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői ugyanakkor már javították is prognózisukat. A felülvizsgált előrejelzés alapján most már átlagosan 0,5 százalékos GDP-növekedést várnak 2013 egészében Magyarországon a korábbi 0,2 százalékos visszaesés helyett.