A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 885 ezer volt a december 12-ével zárult héten, ami 23 ezerrel haladja meg az egy héttel korábbi 862 ezret. Az utóbbi öt hétben négyszer is emelkedést mértek. Elemzők érzékelhető csökkenést, 800 ezres számot vártak.
A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 34 ezer 250-nel 812 ezer 500-ra kúszott fel a múlt héten. Tavaly ilyenkor még 220 ezer 750-en állt a mozgóátlag.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a december 5-ével végződött héten 730 ezerrel, 5 millió 508 ezerre süllyedt. Elemzők gyengébb adatra, 5 millió 598 ezerre számítottak.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 215 ezer 500-zal, 5 millió 726 ezer 250-re süllyedt. Ez még mindig majdnem három és félszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.
Az Egyesült Államokban tombol a koronavírus-járvány, az igazoltan megfertőződött emberek száma már átlépte a 16,7 milliót, a halottaké pedig a 304 ezret. Az állami és helyi kormányzatok sorra vezetik vissza a vállalkozások tevékenységét megbénító intézkedéseket, számos fogyasztó pedig kerüli az olyan zsúfolt helyeket, mint a bevásárlóközpontok, éttermek vagy bárok.
A kongresszus szerdán közelebb került ahhoz, hogy elfogadja az újabb, harmadik gazdaságösztönző csomagot még az évvégi ünnepek előtt. Közgazdászok szerint a több mint 900 milliárd dollár értékű csomag némileg ellensúlyozhatja a fogyasztók kiadásainak csökkenését, de nem tudja megakadályozni a további leépítéseket. Még mindig több mint 19 millió ember kap valamilyen típusú munkanélküli támogatást. Ha csak a kongresszus nem cselekszik nagyon gyorsan, a jövő héten felük már nem kaphat semmilyen támogatást, mert akkor fut ki a szövetségi kormány munkanélkülieket támogató programja.
Az újabb gazdaságösztönző intézkedések hiányában és az új koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedésével a gazdaság növekedése meredeken lassult a negyedik negyedévben. Novemberben mindössze 245 ezerrel nőtt a foglalkoztatottság, és az amerikai gazdaság kétharmadát lefedő szolgáltatási ágazat teljesítménye csökkent.
A novemberivel együtt május óta közel 12,4 millió állást sikerült visszaállítani, de ez még mindig alig több mint fele a koronavírus-járvány első két hónapjában felszámolt 22,2 millió munkahelynek.
Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 31,4 százalékkal, majd július-szeptemberben már 33,1 százalékkal nőtt, részben a kormányzat több mint 3000 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző intézkedéseinek köszönhetően.