Még mindig fájdalmasan gyorsan drágulnak a budapesti lakások

Az adásvételi tranzakciók számának növekedése 2019-ben megállt, és az Otthon Centrum adatai szerint az egy évvel ezelőttihez képest kis mértékben visszaesett. A forgalom zömét továbbra is a főváros és a megyei jogú városok adták.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A családi házak négyzetméterárai az Otthon Centrum adatai szerint átlagosan harmadával nőttek ugyanezen időszak alatt. „Budán majdnem duplázódott az átlagár, a külső pesti kerületekben is ehhez közelített a növekedés, de a régióközpontokban is másfélszeres volt az áremelkedés 2013 óta” – összegzett Soóki-Tóth Gábor, aki azt is elmondta, hogy ebben a kategóriában év közben már árcsökkenés volt tapasztalható.

Dráguló lakások

Az elemzéséből az is kiderül, hogy 2019-ben a fővárosi használt téglalakások négyzetméterára minden kerületben legalább 10 százalékot emelkedett az előző évhez képest. 20 százalékot meghaladó átlagár-növekedés volt Budán a III., a XII. kerületben, a pesti oldalon a VIII., IX., X., XIII. kerületben és a külső kerületek többségében. Budapesten négy kerületben is meghaladta a használt tégla építésű társasházi lakások átlagos négyzetméterára a 800 ezer forintos értéket.

Vidéken, a városokban 5 százaléknál nagyobb növekedés volt jellemző: kivéve Győrben, ahol 20 százalék feletti átlagár növekedést tapasztalt az Otthon Centrum. Tatabánya és Szolnok esetében pedig harmadával nőttek az árak, míg Székesfehérváron 10 százalék feletti volt a növekedés. A legdrágább átlagos négyzetméterárat Budapest belvárosában (V. kerületben) kellett fizetni 2019-ben, ahol a legolcsóbb vidéki városhoz, Salgótarjánhoz képest kilencszer többet kértek átlagosan egy lakás négyzetméteréért. Az új lakások árszintjében is markáns a különbség: a kínálati átlagos négyzetméter ár vidéken 550 ezer forint, míg Budapesten majdnem 1 millió forint.

A vevőknek nyújtott árengedmény a tégla építésű lakásoknál a budapesti agglomerációban volt a legkisebb (5,4 százalék), a kistelepüléseken ennek a dupláját voltak kénytelenek elfogadni az eladók. Az eladás sikerességét nem csupán az ár, de az értékesítési idő is minősíti. Családi házat a legnehezebb eladni. 2019 folyamán átlagosan majdnem fél évre volt szükség az értékesítéshez, míg a társasházi lakások a leggyorsabban a vidéki középvárosokban és a megyei jogú városokban keltek el, átlagosan 2,7 hónap alatt.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo