Az Otthon Centrum hozzávetőleg 140 ezer adásvétellel számol 2019-ben. Ez éves szinten mintegy 15%-os visszaesést jelent országosan. Budapesten ennél is nagyobb csökkenést tapasztaltak az elemzők. Soóki-Tóth Gábor elemzési vezető elmondta, hogy a fővárosban negyedével esett vissza az adásvételek száma tavaly. Véleménye szerint 2020 a tavalyihoz hasonló év lesz, elsősorban a nagyobb városok környékén lévő településeken várható sok adásvétel, ahol 2019-ben alig vagy egyáltalán nem volt visszaesés a lakáspiacon.
Milyen faktorokat vesznek figyelembe a lakásvásárlók?
Az elemzési vezető kiemelte, hogy a fővároson kívül, a településméret mellett a földrajzi elhelyezkedés is nagyban meghatározza az eladott lakások számát, ugyanis ahol fejlődik a gazdaság, kedvezőek a megélhetési feltételek és új munkahelyek létesülnek, ott előbb vagy utóbb megjelennek a lakásvásárlók is.
A vándorlási mérleg ugyancsak ezt igazolja: a tendencia a korábbinál is markánsabban mutatja, hogy az osztrák határrégiót leszámítva az ország peremvidékeinek lakosságszáma folyamatosan csökken. Ezzel szemben Budapest vonzáskörzete, valamint Győr-Moson-Sopron megye, illetve a Balaton menti települések maradtak a beköltözők kedvelt célterületei 2019-ben is.
A Központi Statisztikai Hivatal árindexe szerint a hat éve tartó töretlen szárnyalásnak vége, a lakásárak növekedése 2019 III. negyedévében megtorpant, – értékelte az adatokat Soóki-Tóth Gábor. Mint mondta, a publikált előzetes adatok még nem tükrözik a teljes képet, ezért nem szabad elhamarkodott következtetést levonni. Ugyanez igaz az adásvételek számában érzékelt csökkenésre is, messze nem esett vissza olyan mértékben a piac, mint azt egyesek az előzetes adatok alapján gondolják.
Az elemzési vezető arról is beszélt, hogy az Otthon Centrum értékesítési adatai szerint az egy lakás négyzetméterre vetített átlagár növekedése 2018-2019 között a téglaépítésű társasházi lakásoknál átlagosan 21 százalék volt. A középvárosokban viszont átlagon felüli, 40 százalékot meghaladó növekedés volt tapasztalható. A panellakások maradtak jellemzően a legolcsóbbak, ezért továbbra is ez a lakástípus az, amelyet a legtöbb vásárló meg tud fizetni. A növekvő kereslet azonban a panellakások áremelkedésében is tetten érhető volt. A főváros belső kerületeiben és a budai lakótelepeken 2013 óta legalább háromszorosára nőtt az átlagos négyzetméterár, míg a megyei jogú városokban és Pest megyében kétszeresnél is magasabb volt a növekedés a válság mélypontja óta.