Ennek főként a megye déli, dél-nyugati térségében tartósan fennálló magas munkanélküliség az oka. Míg ugyanis a megyei munkanélküliségi ráta az országosnál kedvezőbb, 5,1 százalékos, a hátrányos helyzetű sárbogárdi térségben 15,3, az enyingiben pedig 14 százalékos - ismertette Jankóné Szépe Mónika.
Az üres álláshelyek csaknem 90 százalékát is a megye iparilag fejlett térségeiben - Székesfehérváron, Móron és Dunaújvárosban - kínálják, míg a fennmaradó 10,6 százalékon öt, zömében hátrányos helyzetű térség osztozik.
A Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megyét magába foglaló Közép-dunántúli Régión belül Fejérben tartják nyilván az álláskeresők 41,5 százalékát, s ezzel a megye az első helyen áll a három térség közül.
A nők és a szakmunkások legrosszabb helyzetben
A 14.136 regisztrált munkanélküli többsége nő. Arányuk az év elejétől folyamatosan emelkedett, s júliusban elérte az 53,8 százalékot, ami a júniusánál 1 százalékponttal több, de a múlt év hasonló időszakához képest 1,5 százalékponttal kevesebb.
A munkaügyi központ adatai szerint az álláskeresők egyharmada szakmunkás, háromtizede betanított munkás, a segédmunkások és a szellemi foglalkozásúak aránya pedig egyaránt megközelíti az egyötödöt. Az utóbbiak és a szakmunkások iránt megnőtt a kereslet, az álláskeresőkön belüli arányuk a tavalyihoz képest mérséklődött.
Az álláskeresők negyede a 26-35 évesek közül kerül ki. Míg a 45 év feletti munkanélküliek száma július végére - az előző havi adatokhoz viszonyítva - 1,2 százalékponttal mérséklődött, a 25 éves, vagy annál fiatalabb korcsoportba tartozóké 1,5 százalékponttal nőtt.
Az utóbbi annak a következménye, hogy megkezdődött a frissen végzett, elhelyezkedni nem tudó pályakezdők beáramlása az álláskereső regisztrációs rendszerbe. Számuk egy hónap alatt 219-cel nőtt a megyében.
A regionális munkaügyi központ korábban is lesújtó adatokat közölt a Fejér megyei munkaügyi helyzetről.