Mára is jutott egy leminősítés hazánknak

Több más feltörekvő piaci gazdasággal együtt Magyarország szuverén adóskockázati besorolását is rontotta hétfőn a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, a várható recesszió súlyosságára hivatkozva, megjegyezve ugyanakkor, hogy a Magyarországnak jóváhagyott pénzügyi védőcsomag jórészt megszünteti a külső finanszírozási kockázatokat.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Fitch 17 nagy felzárkózó gazdaság adósosztályzatának felülvizsgálata után döntött arról, hogy az eddig "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkenti. Ez továbbra is a még befektetésre ajánlott alapsávon belül van.

A hitelminősítő szerint az egy fokozattal történt visszaminősítés tükrözi a válság utáni makrogazdasági kiigazítás várhatóan súlyos mértékét, és az ezzel járó költségvetési kockázatokat.

A Fitch Ratings ezzel együtt negatívról stabilra javította vissza a magyar szuverén besorolásra érvényben tartott kilátást, a 20 milliárd eurós pénzügyi csomag hatására hivatkozva, amelynek nyomán a cég szerint jórészt megszűntek a külső finanszírozási és likviditási kockázatok Magyarország esetében.

Romlás mindenhol
A Fitch hétfőn rontotta Bulgária és Kazahsztán besorolásait is, Dél-Korea (A plusz), Mexikó (BBB plusz), Oroszország (BBB plusz) és Dél-Afrika (BBB plusz) osztályzati kilátását pedig stabilról negatívra változtatta.

A nagy nemzetközi hitelminősítők az utóbbi hetekben sorozatban rontják a kelet-európai szuverén adósok besorolási kilátásait vagy osztályzatait, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával.
Igen nehéz helyzetben Románia

A ház az átfogó feltörekvő piaci felülvizsgálatról Londonban hétfőn kiadott 14 oldalas összefoglalójában táblázatos összesítést közöl az egyes felzárkózó gazdaságok szuverén hitelképességét fenyegető legfőbb kockázatokról. Eszerint Magyarország esetében a külső finanszírozások szűkülése ebből a szempontból alacsony kockázati tényezőnek minősül, Bulgária és Románia esetében azonban magas ez a kockázat.

A cég Románia minősítését hétfőn két fokozattal a befektetési sáv alá, az eddigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta, ezen az osztályzaton is fennhagyva a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A Standard & Poor's után a Fitch a második nemzetközi hitelminősítő, amely spekulatív szintre süllyesztette Románia szuverén adósbesorolását. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek immár több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata.

Romániáról a Fitch átfogó hétfői elemzése azt írta: a szintén leminősített, de még a befektetői alapsávban - "BBB mínusz" - hagyott Bulgáriához mérve a Fitch jóval kevésbé bízik abban, hogy Romániának sikerül elkerülnie a súlyos gazdasági és pénzügyi válságot. A cég várakozása szerint a még mindig erőteljes hitelkiáramlás táplálta román folyómérleg-hiány az idén meghaladja a GDP-érték 14 százalékát.

A Fitch szerint Romániában az eddigieknél sokkal erősebb gazdaságpolitikai - főleg költségvetési - válaszlépésre van szükség a valutaválság elkerülésére. A nemzetközi közösség jelentős külső finanszírozási segítségére is szükség lehet a mélyebb gazdasági és szuverén adósi válság kivédéséhez, áll a Fitch hétfői elemzésében.
A Fitch Ratings a rontott, immár spekulatív romániai adósosztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást. A Standard & Poor's a múlt hónap végén süllyesztette a román szuverén adósosztályzatot a befektetési sáv alá, szintén "BB pluszra". A cég akkori indoklása szerint a román döntéshozók nem foglalkoznak a halmozódó gazdasági kihívásokkal, mert a figyelem a közelgő választásokra összpontosul, és ez tovább szította az általában is ellenségeskedő, együttműködési készséget nélkülöző politikai hangulatot.

Hirtelen és drámai fordulat

A Fitch Ratings hétfői londoni elemzése felidézi a cég múlt heti globális előrejelzését, amely szerint az Egyesült Államok, az euróövezet, Nagy-Britannia és Japán GDP-értéke a következő tizenkét hónapban, együttes átlagban számolva 0,8 százalékkal csökken, ami a II. világháború óta nem tapasztalt ütemű visszaesés lesz ebben az országcsoportban.

Ez azt jelenti, hogy sok feltörekvő gazdaságnak alacsonyabb reáljövedelmekre és beruházásokra, valamint nagyobb hazai megtakarításokra kell átállnia.

Mindemellett a globális gazdasági és pénzügyi környezet romlásának hirtelen üteme növeli a gazdaságpolitikai hibák kockázatát és a gazdasági kiigazítás súlyosságát, áll a Fitch elemzésében. A cég szerint "drámai és hirtelen" fordulat történt a felzárkózó gazdaságokba irányuló tőkeáramlásban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo