A GKI felmérése szerint az üzleti várakozások októberben kissé javultak a szeptemberi hároméves mélypontjukhoz képest, a fogyasztói bizalmi index viszont két hónapos javulás után sokat romlott, a konjunktúraindex csak hibahatáron belül mérséklődött, de így is közel hároméves mélypontján van.
Az MTI-hez eljuttatott elemzésében a GKI kiemelte, hogy az üzleti várakozások az év elejétől szinte folyamatosan romlanak, az októberi javulás messze nem tudta ellensúlyozni a szeptemberi zuhanást. Az Európai Unió támogatásával készített felmérésük szerint az ipari bizalmi index októberben az előző havi nagy esés után visszatért a pozitív tartományba, egyaránt javult az elmúlt és következő időszak termelésének megítélése. Kedvezőbb lett a vélemény a készletekről és a rendelésállományról, bár ezen belül az exportról nem.
Az építőipari bizalmi index az elmúlt hat hónapban egy viszonylag szűk sávban mozgott, az idei trend azonban egyértelműen csökkenő. Októberben a magas- és a mélyépítő cégek is kissé borúlátóbbá váltak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség csak hibahatáron belül változott, a rendelésállományoké viszont romlott - mutat rá a gazdaságkutató.
A kereskedelmi bizalmi index négyhavi csökkenés után újra nőtt, ezzel szeptemberi, hatéves mélypontja után újból visszakerült az elmúlt öt évet jellemző sávba.
A foglalkoztatási hajlandóság az iparban gyengült, a kereskedelmi és szolgáltató cégek körében erősödött, az építőiparban nem változott. A lakosság munkanélküliségtől való félelme - igaz, rendkívül alacsony szintről - második hónapja emelkedik.
Az áremelési törekvés minden ágazatban erősödött, különösen a kereskedelemben, a lakosság inflációs várakozása viszont csökkent. A ma-gyar gazdaság kilátásainak megítélése a szeptemberi jelentős romlás után az elmúlt hónapokban amúgyis legpesszimistább ipar kivételével minden ágazatban kisebb-nagyobb mértékben javult, a fogyasztók véleménye viszont kissé romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index kéthavi emelkedés után októberben a júliusi szint közelébe esett. A lakosság saját várható pénzügyi helyzetét, a nagyértékű fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét, és főleg megtakarítási képességeit jóval rosszabbnak látta, mint egy hónappal ezelőtt - tájékoztatott a gazdaságkutató.