Az ICS2 modernizálja a vámügyi kockázatértékelést azáltal, hogy az Európa Unióba belépő árukra előzetes rakományinformáció szolgáltatást ír elő. A rendszer fokozza az EU vámbiztonságát és a szankciók érvényesítését, beleértve a kettős felhasználású és nagy kockázatú áruk ellenőrzését, és kritikus szerepet játszik az unió külső határainak integritásában, különösen egy olyan tranzitérzékeny ország esetében, mint Magyarország.
Fotó: Depositphotos
Az importellenőrzési rendszer elvárásai szerint, az Európai Unióba irányuló (import) vagy az unión keresztül történő árumozgásban részt vevő valamennyi fuvarozónak, szállítmányozónak és gazdasági szereplőnek – beleértve az e-kereskedelmi vállalkozásokat is – részletes adatokat tartalmazó belépési gyűjtő nyilatkozatot (Entry Summary Declaration = ENS) kell benyújtania. Ez magában foglalja az áruk pontos leírását, a HS6 besorolást (vámtarifaszám), a szállítási útvonalat és az összes érintett fél teljes körű azonosítását. Az ENS-t elektronikus úton, az ICS2-n keresztül kell benyújtani legkésőbb 1 órával az első beléptető vámhivatalhoz való megérkezés előtt.
Az ICS2 rendszere 2021 óta fokozatosan került bevezetésre. Elsőként az expresszfuvarozókat és a légi úti postai küldeményeket érintette, ez követően terjedt ki a teljes légi áruszállításra, és idén áprilistól már a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is.
„Az új kötelezettségek a magyar gazdasági szereplők számára nagy jelentőséggel bírnak. Magyarország schengeni külső határországként – különös tekintettel a szerbiai és ukrajnai határszakaszokra – az ICS2-nek való megfelelés a nemzeti vámhatóságok számára kiemelt prioritást jelent” – mondta dr. Krisztián Alexandra, a Baker McKenzie vitarendezési csoportjának ügyvédje.